Teplota

Jak rychle roste teplota v autě? Za pár minut se dítě 'uvaří'! TABULKA

Jak rychle roste teplota v autě? Za pár minut se dítě 'uvaří'! TABULKA
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Stačí několik minut v rozpáleném autě a teplota uvnitř vozu stoupne natolik, že malé dítě nebo domácího mazlíčka může stát čekání v autě život. Během 10 minut se teplota vyšplhá v průměru o 7 °C, po dalších 20 minutách vzroste i o 16 °C! Policie nyní zveřejnila tabulku teplot, která má sloužit jako varování.

Ačkoli policisté neustále varují, aby rodiče nenechávali své mazlíčky (nebo dokonce děti) v autě na slunci, případů, kdy se záchranáři a policisté pokoušejí z rozpálené pasti někoho vysvobodit, stále přibývá.

Poslední případ hlásí slovenští policisté. "Ozvala se nám naše čtenářka s následujícím příběhem," informovala policie na sociálních sítích a sdílela slova ženy, která šla vyzvednout děti do školy. "Naproti zastavilo auto, vystoupila žena a odešla. Zaujala mě autosedačka a pootevřená okna," vyprávěla svědkyně.

Ve vajíčku bylo asi dvoutýdenní miminko a další dítě. Rozzuřená žena nevěděla, co má dělat. Na maminku počkala. "Když se vrátila, otevřela auto a říká staršímu (dítěti): 'Vidíš, jak se ve vejci potí?!' ...To dítě se nepotilo ve vejci, ale v zamknutém tmavém autě na slunci. I když jen 10 minut," prohlásila přesvědčeně.

Související obsah

A policie jí dala za pravdu. Ne vždy dopadají podobné příběhy jen "zapocením se". Stačí totiž několik málo minut a dítě se může v autě doslova "uvařit". Podle odborníků stačí 15 minut při venkovní teplotě 24 °C a miminko může zemřít.

Aby slovenská policie varovala ostatní, jako názornou ukázku zveřejnila tabulku teplot, která má lidem ukázat, jak rychle se teplota ve voze během několika minut mění. Zárověň upozornila všechny případné svědky, aby neváhali a ihned v takových případech volali linku 158.

Případ uzavřeného miminka v rozpáleném autě řešila i česká policie letos v květnu. Matka tehdy podle všeho nechala kojence v autě na slunci a šla hrát automaty. Bližší informace k případu najdete zde.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz