Věda

Smrtelné nebezpečí: Planetky v Tauridech mohou ničit kontinenty!

Smrtelné nebezpečí: Planetky v Tauridech mohou ničit kontinenty!
Zdroj: Profimedia

Čeští astronomové objevili v meteorickém roji Taurid zcela novou větev, která vysvětluje zvýšenou aktivitu v roce 2015. Kromě intenzivnější frekvence průletů přináší nová větev také nebezpečí. Roj obsahuje nejméně dvě tělesa o velikosti 200 - 300 metrů, tak velké objekty už pro Zemi představují nebezpečí. I když astronomové znají jejich dráhu, je velmi pravděpodobné, že je v roji takových těles více, dosud se je ale nepovedlo identifikovat. Nebezpečí srážky je tak vždy jednou za několik let výrazně větší.

V roce 2015 překvapily Tauridy neobvyklým množstvím jasných bolidů a vědci nyní vědí, co za tímto úkazem stojí. Vypozorovali totiž, že Tauridy mají další větev, která může pro Zemi představovat nebezpečí.

Mateřským tělesem Tauridů je pravděpodobně kometa 2P/Encke, která za sebou zanechává ohromné množství vyvrženého materiálu, což se projevuje například právě v meteorických rojích. Nejznámější jsou právě Tauridy, které až dosud měly dvě větve, které nesou označení Severní Tauridy a Jižní Tauridy.

Vědci prostřednictvím kamerového systému Evropské bolidové sítě analyzovali 144 bolidů. "Dráhy 113 bolidů měly podobnou charakteristiku a tvořily dobře definovatelnou strukturu ve sluneční soustavě, kterou jsme určili jako novou větev a která byla odpovědná za zvýšenou aktivitu. Tato nová větev je součástí Jižních Taurid a se Zemí se setkává mezi 25. říjnem a 17. listopadem," uvádí vědci ve výzkumu zveřejněném na celosvětovém portálu Astronomie a Astrofyziky.

Kromě toho, že se Země s touto větví setká vždy jednou za několik let, vědci také zjistili, že jsou v roji objekty, které jsou hmotnostně velice různorodé. Mohou se objevit tělesa vážící několik desetin gramu, ale také planetky těžší než jedna tuna. I když jsou těžší tělesa křehčí, stále mohou v případě dopadu způsobit i kontinentální katastrofu.

"Námi publikovaná data dokazují přítomnost metrových těles patřících k nové větvi Taurid. Navíc na základě dráhové podobnosti ukazujeme, že k této nové větvi Taurid patří taktéž mnohem větší asteroidy o průměru až několik set metrů. Je to téměř jisté pro asteroid 2015 TX24, velmi pravděpodobné pro těleso 2005 UR a taktéž možné i pro asteroid 2005 TF50," uvádí studie. Je velmi pravděpodobné, že jsou v nové větvi další neobjevená tělesa, která mohou ohrozit Zemi.

"Další studie vedoucí k lepšímu popsání tohoto zdroje potenciálně nebezpečných objektů, které mohou být dostatečně velké na to, aby způsobily místní nebo dokonce kontinentální katastrofu, jsou proto velice žádoucí," píší autoři studie.

Související obsah

Problémem tedy nejsou popsaná tělesa, nebezpečí představují hlavně objekty, o kterých vědci nic neví a neznají tudíž ani jejich dráhu. Jednou za několik let je tedy průlet Tauridů mnohem nebezpečnější, než tomu bývá obvykle.

Na studii spolupracovali P. Spurný a J. Borovička z Astronomického ústavu AV ČR společně s H. Muckem z rakouského astronomického ústavu a J. Svoreněm ze slovenského astronomického ústavu.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz