Roaming

Roaming končí už za týden! Tohle všechno se změní. PŘEHLED

Roaming končí už za týden! Tohle všechno se změní. PŘEHLED
Zdroj: Thinkstockphotos

Už za týden budeme moct po Evropské unii volat za domácí ceny. Jenže o úplný "konec roamingu" nejde a operátoři už hledají skulinky, jak nařízení obejít. Přečtěte si, co všechno se změní.

Za domácí ceny budeme volat i v zahraničí. 15. června začne platit nařízení, které schválily orgány i členské státy Evropské unie. Pokud už plánujete, že si koupíte zahraniční SIM kartu a budete volat výhodněji, jste na omylu. Právě na tento "podvod" norma myslí.

Co je roaming?

Roamingem se rozumí komunikace prostřednictvím mobilu v jiném členském státě, než ve kterém je síť domácího poskytovatele. To ale neznamená, že do roamingu spadá jakékoliv volání přes hranice.

Pokud Čech z dovolené ve Francii volá do Česka (tedy české sítě), roaming to je. Pokud by ale volal z Česka do Francie, roaming to není a volání by bylo dražší. Po "zrušení" roamingu proto nastane paradoxní situace, kdy si z Francie do Itálie zavoláte za domácí ceny, z domovského Česka ale za telefonát do Itálie zaplatíte.

Související obsah

Zruší se roaming úplně?

Nezruší. Evropská unie pro nové nařízení používá spojení "Roam like at home" - služby, které používáte v Česku, tak budete moct bez příplatku používat i v zahraničí. Roamingová omezení ale nadále platí, jen se "obyčejného" cestovatele nedotknou.

Za roaming, který nezaplatí zákazník, si budou mobilní operátoři platit mezi sebou. Proto budou mít výhodu nadnárodní sítě - operátor bude vlastně přesouvat peníze z jedné kapsy do druhé. Zvýhodněny budou také oblíbené turistické destinace - operátoři naúčtují roaming za každého turistu jeho domovskému operátorovi.


Kdy začne nařízení platit? A kolik dat budete moct v zahraničí vyčerpat? Čtěte na další straně: 

Kdy začne nařízení platit?

"Konec" roamingu nastane pro většinu zákazníků 15. června. Čeští operátoři T-Mobile a Vodafone se rozhodli příplatky zrušit už od 11. června. Zbývající O2 dřívější konec nechystá.

Hranice FUP

Jde o množství dat, které můžete v zahraničí "prosurfovat" bez příplatku. Právě o objem dat jde operátorům nejvíce, protože ty stojí zákazníky zpravidla nejvíc. Hranice se určí pomocí poměrně složitého výpočtu. Cenu domácího tarifu bez DPH vydělíte číslem 7,7 (stanovená cena v eurech za 1 GB) a výsledek vynásobíte dvěma.

Portál MobilMania používá tento příklad: Typický český neomezený tarif za 749 Kč přepočítáme na 619 Kč bez DPH, tedy 23 eur. Podělíme stanovenými 7,7 a vyjde nám číslo 3, které vynásobíme dvěma. Výsledkem je 6 GB, které můžete vyčerpat, aniž byste připláceli.

Český datový balík ale většinou obsahuje 1,5 GB, proto se vysokých příplatků nemusíte bát. Kdybyste si ale dokoupili data až na výsledných 6 GB, operátor vám naúčtuje:

0,19 (5,13 Kč) euro za minutu volání
0,06 (1,62 Kč) euro za SMS
0,20 (5,40 Kč) euro za 1 MB

Plánujete koupit levnou SIM kartu v zahraničí? Nedělejte to! Na následující straně se dozvíte proč: 

Proč si nekoupit levnou SIM kartu v zahraničí?

Protože vy sami budete sice volat levněji, čeští kamarádi by ale na vaše číslo volali jako do zahraničí. Taková SIM karta by se tedy vyplatila hlavně kvůli mobilnímu internetu, na to ale nové nařízení EU myslí.

Zákazníci tak budou moci bez omezení využívat jen SIM kartu země, ke které mají "dlouhodobou vazbu". V opačném případě by mohli (a budou) operátoři účtovat příplatek. Nová pravidla  totiž mají zamezit používání služeb levných operátorů v sítích drahých operátorů, což je přesně to, co byste se zahraniční SIM kartou v Česku dělali.


Související obsah

Další omezení

Původní návrh počítal s tím, že v zahraničí byste za domácí ceny volali jen 30 dní v kuse a 90 dní dohromady ročně. To ale vyvolalo vlnu kritiky, proto Evropská komise toto pravidlo vypustila.

Jedno časové omezení ale přece jen existuje. Operátor může kdykoliv prozkoumat vaši historii až čtyři měsíce zpět - pokud bude roaming tvořit většinu, naúčtuje vám přirážku.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz