řeky

Experti: Řeky vyschly! Na Moravě je nejhůř, tak sucho nepamatují

Hladiny řek v České republice - především pak na Moravě - jsou podle vodohospodářů navzdory bouřkám a přívalovým dešťům z posledních dnů na historických minimech. Vody je na řadě míst o více než polovinu méně než oproti normálnímu stavu.

Nejhorší situace je v Jihomoravském a Zlínském kraji a na Vysočině. Tam jsou dokonce řeky, kde není ani desetina vody.

Z řek jsou leckde jen potůčky. Hlavně na Moravě a na Vysočině jsou teď jejich hladiny extrémně nízko. Koryta jsou i přesto, že máme za sebou bouřky a přívalové deště, vyprahlá. Třeba řeka Balinka ve Stránecké Zhoři na Žďársku je na pouhých osmi procentech běžného průtoku. Místní nic podobného nepamatují.

Související obsah

Zarostlá a bez vody je také řeka Jihlava. Její hladina je oproti normálu třetinová. Nejhorší situace je kromě Balinky a Jihlavy také na Litavě, Veličce, Rokytné, Želetavce a na Oslavě. Na maximálně polovičních stavech jsou také řeky v Olomouckém a Zlínském kraji.

Vody navíc extrémně ubývá i v přehradách, díky kterým vodohospodáři regulují hladiny řek. "Vody je méně i na přehradách. Na Mostištích ubylo za poslední týden 24 centimetrů, na vodním díle Vranov dokonce 33 centimetrů," přiblížil situaci mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Související obsah

Naopak v Čechách třeba v povodí Vltavy jsou zatím řeky - až na několik výjimek spíše na menších tocích - v normálu. Podle vodohospodářů k opětovnému naplnění koryt pomůže jediné - vydatné a dlouhodobější deště. Jenže ty zatím meteorologové nepředpovídají.
 

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řeky

Důležité Události

Píše se na Deník.cz