Medvěd

Medvědů na Slovensku přibývá! Kde na ně narazíte? MAPA

Medvědů na Slovensku přibývá! Kde na ně narazíte? MAPA
Zdroj: Profimedia

Medvědů na Slovensku stále přibývá. A to i přesto, že mohou obce, které jsou nejvíce ohroženy, žádat o povolení šelmy zabíjet. Kde všude si dát na medvědy pozor? A jak se chovat, když na nějakého narazíte?

Na Slovensko v létě míří čím dál více Čechů. Před dvěma lety dokonce ve statistice předstihlo tradičně oblíbené Chorvatsko. Čeští turisté míří především do hor, které jsou vyšší než v tuzemsku, a tak nabízí lepší vyžití.

Právě v Tatrách na vás ale může číhat snad největší slovenské nebezpečí - medvěd hnědý. Zatímco v Česku na tuto šelmu téměř nenarazíte (několik "kusů" evidují zoologové jen v Beskydech), na Slovensku jsou setkání s medvědy poměrně běžná.

Podle mapy, kterou zveřejnil portál Ursus.cz, se medvědi vyskytují hlavně ve středním Slovensku. Oblast výskytu prakticky kopíruje Národní park Nízké Tatry, na zvířata ale můžete narazit i ve Vysokých Tatrách, národním parku Poloniny, případně na hranicích s Polskem.

 

Mapa výskytu medvědů na Slovensku:

 

Podle odhadů obývá Evropu asi 50 tisíc medvědů, z toho asi 1300 na Slovensku. Jejich počet začal narůstat po přijetí zákona na jejich ochranu. Na základě výjimek je každoročně povolován tzv. regulační lov asi 10 % populace medvěda, ani to ale nárůst zatím nezastavilo.

Mapa výskytu medvědů v Evropě:

 

Související obsah

Přestože se medvědi přestávají člověka bát a Slováci je často pozorují i ve městech a na vesnicích poblíž popelnic, na člověka zaútočí jen výjimečně. I tak je dobré vědět, co v takovém případě dělat.

Abyste útoku předešli, dodržujte několik jednoduchých pravidel. V horách se držte turistických tras a dodržujte zákazy vstupu. Pokud procházíte nepřehledným terénem, vydávejte "nepřírodní" zvuky. Buďte ostražití a nikdy nenechávejte zbytky jídla poblíž tábořiště.

Pokud byste na nějakého medvěda přece jen narazili, rozhodně se nedávejte na útěk. To ho podle odborníků jen vyprovokuje k pronásledování a přestože na to nevypadá, určitě vás dožene. Zapomeňte také na šplh na nejbližší strom, medvědi jsou totiž vynikající lezci.

Související obsah

Nepokoušejte se ani medvěda odehnat, nekřičte a nemávejte rukama. Tím byste jen upoutali jeho pozornost. Nejlepší je zůstat ke zvířeti čelem a pomalu vycouvat mimo jeho dohled. Můžete se také pokusit zvíře odlákat - na zem upusťte kus oblečení nebo jiný předmět a pomalu vycouvejte.

Pokud se proti vám medvěd rozběhne, znovu neutíkejte! Většinou totiž kus před vámi odbočí, lidí se bojí. Kdyby vás ale přece jen napadl, lehněte si na zem nebo se sbalte do klubíčka a rukama si chraňte krk i hlavu. Nehýbejte se a nezvedejte, i po odchodu medvěda počkejte raději několik minut.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz