Kastelán

Kastelán nechal zničit obrazy za miliony. Hrozí mu tři roky vězení

Bývalý kastelán valtického zámku Michal Tlusták čelí obžalobě za to, že nechal své podřízené zlikvidovat 58 obrazů soudobých výtvarníků. Případ tak míří před soud a kastelánovi hrozí až tři roky vězení.

Zničením téměř šesti desítek obrazů vznikla škoda 4,6 milionu korun. Obžalobu podala po dvouletém vyšetřování k břeclavskému okresnímu soudu policie, uvedl server Českého rozhlasu iRozhlas.

Obrazy vytvářeli od roku 1992 umělci během výtvarného sympozia Velký formát. Jde o díla 39 výtvarníků ze šesti zemí. Mezi ně patřili také neúspěšný kandidát na českého prezidenta Vladimír Franz, slovenský výtvarník Vladimír Popovič nebo čeští výtvarníci Ivo Sedláček, Kamil Mikel a Petr Lysáček. "Pokud bude vina prokázána, je pan Tlusták ohrožen trestem v rozmezí šesti měsíců až tři léta," uvedl státní zástupce Jiří Zemek.

Související obsah

Vyšetřování případu trvalo dva roky proto, že autoři poničených děl pocházejí i z ciziny a při vyšetřování byla nutná mezinárodní právní pomoc.

Kastelán zmizení děl oznámil policii sám v březnu 2014. Policisté nejprve pracovali s verzí, že odcizení obrazů má na svědomí organizovaná skupina, která díla přeprodává na černém trhu s uměním, to se však nakonec nepotvrdilo.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz