Domácí

Otevřely se hrady, zámky, muzea a galerie. Skupinové prohlídky ale hned tak nebudou

Česko postupně rozvolňuje a to se týká i hradů a zámků. Ty ale zatím mohou návštěvníkům ukazovat jen zajímavosti pod širým nebem. Muzea a galerie zase většinou vyžadují nákup vstupenek on-line a rezervaci na konkrétní čas. Nutné jsou dvoumetrové rozestupy, roušky a dezinfekce rukou.

Muzea, galerie, ale také hrady a zámky se od úterý v rámci rozvolňování po dlouhých měsících otevírají veřejnosti. Na komentované prohlídky vnitřních prostor se ale hned tak nedostaneme. Skupinové prohlídky jsou totiž kvůli epidemii zakázané. Jenže ne všude je možné pustit návštěvníky po menších skupinách samotné.

"Vnitřní prohlídky jsou povolené, pokud jsou to prohlídky bez průvodce, jenže na většině našich zámků máme jen prohlídky s průvodcem, protože tam je nějaký mobiliář," vysvětlila TN.cz mluvčí Národního památkového ústavu Jana Hartmanová.

Přesto se ale najdou i některá místa, kde si lidé architekturu památek mohou prohlédnout i uvnitř. Patří tam například zámek Valeč v Karlovarském kraji, který v 70. letech vyhořel a dnes je jeho interiér přístupný i bez mobiliáře.

Související obsah

Ve většině případů jsou tedy návštěvníkům přístupné především zámecké zahrady, jízdárny, kaple a vnější prostory hradů, zámků a zřícenin.

"Otevřít ty velké prostory bez výkladu, kde musí mít každý člověk kolem sebe 15 metrů, na to jsme byly připraveni takřka hned. Zdražovat neplánujeme," řekl TN.cz kastelán hradu Křivoklát Petr Slabý.

Dovnitř hradů a zámků se tedy ještě nepodíváme, galerie a muzea se ale s omezením návštěvnosti vypořádaly. Třeba Národní muzeum po dlouhých měsících znovu otevřelo unikátní výstavou Sluneční králové. Vstupenky si návštěvníci koupili přes web.

"Na ty Sluneční krále jsme vytvořili webové rezervace, protože je o to velký zájem, tak abychom dodrželi tu kapacitu, tak jsou rezervace na konkrétní den a čas," řekla TN.cz vedoucí oddělení vnějších vztahů Národního muzea v Praze Šárka Bukvajová.

Brány památek se kvůli horšící se pandemii koronaviru návštěvníkům uzavřely loni na konci prosince. Podle informací TN.cz na většině míst výrazné zdražení vstupného zatím nechystají.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz