Vězení

Jeden přepadl obchod, druhý za to 17 let seděl. Který je který?

Jeden přepadl obchod, druhý za to 17 let seděl. Který je který?
Zdroj: Policie

Američan Richard Jones strávil ve vězení 17 let. Celou dobu tvrdil, že zločin, za který byl odsouzen, nespáchal. Až náhoda odhalila, že jde o obrovský justiční omyl. Pachatelem byl totiž muž, který měl stejné jméno a navíc se Richardovi neskutečně podobal.

Richard Anthony Jones byl v roce 1999 odsouzen za ozbrojenou loupež. Muže z Kansasu poznal jeden ze svědků a označil ho za pachatele. Zaslechl navíc, že se lupič jmenoval Ricky, a tak se zdálo, že o jeho vině není pochyb. Porota poslala Richarda na 19 let do vězení.

Po dlouhých 15 letech, kdy Richard tvrdil, že je nevinný, a snažil se znovuotevřít svůj případ, pomohla náhoda. Za mřížemi se dozvěděl o jiném vězni, který měl stejné křestní jméno a neuvěřitelně se mu podobal. Píše o tom portál Daily Mail.

Richard okamžitě kontaktoval neziskovou právnickou organizaci, která pomáhá právě v takových případech. "Úplně nás ohromilo, jak jsou si podobní," popsal první dojmy ze zaslaných fotografií jeho obhájce.

 

Trvalo další dva roky, než Richard znovu stanul před soudem. Zopakoval své alibi - v tu dobu byl na opačné straně Kansasu, trávil čas se svou přítelkyní a její rodinou. Svědci loupeže pak při pohledu na dvojici Richardů nedokázali určit, kdo z nich čin spáchal.

 

Související obsah

Navíc se ukázalo, že muži, které policie postavila do řady vedle Richarda, aby svědek vybral, kdo z nich loupež spáchal, se mu vůbec nepodobali. Kriminalisté je zřejmě vybrali účelově - aby svědek bez váhání ukázali na Richarda.

Soud proto rozhodl ve prospěch Jonese - uvedl, že už neexistují žádné důkazy ani svědectví, na zakládě nichž by mohl být odsouzen. "Každý má nějakého dvojníka. Naštěstí jsme našli toho jeho," uzavřel případ Richardův obhájce.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz