Squatt

Na squatery použila policie i zvukové dělo. Vyspali se a šli

Neklidnou noc dnes měli někteří obyvatelé v centru Prahy. Oddíl těžkooděnců tam zasahoval proti několika desítkám squaterů, kteří obsadili dva domy a odmítali je opustit. Někteří dokonce před policisty vylezli na střechu, kde strávili celou noc.

Zhruba čtyři desítky mladých lidí odmítly budovy i přes výzvy opustit. Policie proti nim použila i akustickou zbraň. Po několika hodinách - zhruba kolem půlnoci - těžkooděnci vtrhli do budov. Většinu squaterů vyvedli v poutech a odvezli je na služebnu.

Zhruba desítka lidí ale uprchla na střechu a ani vyjednavači je nepřesvědčili, aby slezli. "Nesmíme nikomu přivodit újmu stran ohrožení zdraví a života, proto k této situaci musíme přistupovat a přistupujeme citlivě," vysvětlil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Související obsah

Squateři zůstali na střeše celou noc, kolem sedmé hodiny ráno ji pak sami opustili. Policisté u budov stále hlídkují, do doby než si jejich ostrahu zajistí sami majitelé.

Kvůli nepovolenému obsazení bývalých kancelářských budov hrozí squaterům pokuty. Oba prázdné objekty patří státu. Ten teď prý jedná o jejich směně s pražským magistrátem. "Tyto budovy jsme převzali zhruba před rokem a půl. Není určitě pravda, že by tyto budovy záměrně chátraly," vyvrátil takové spekulace mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Související obsah

Jedním z nejznámějších případů, kdy policisté zasahovali proti squaterům bylo vyklízení vily Milada v pražské Tróji v roce 2009. Po dalších 3 letech, kdy objekt dál chátral, se tam vrátili. Policisté proti nim použili slzný plyn i vrtulník.
 

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz