Squatter

Squatteři dál zabírají dům, jiná skupina si poblíž udělala párty

Další noc a další den strávila asi tak desítka squatterů na střeše usedlosti Šatovka v pražském Šáreckém údolí. Tu obsadili v pátek večer a policie proti nim nezasáhla kvůli riziku, že by přitom někdo mohl ze střechy spadnout. Příznivci squatterů si před budovu uspořádali technopárty a samozřejmě už došlo i na konflikty.

Šatovka za ranního kuropění. Squatteři, kteří na střeše strávili druhou noc, rozlepují rozespale oči. Před budovou kempují jejich kamarádi, na silnici přešlapují policisté.

Včera policisté říkali, že jednání squatterů je přestupek a nemá cenu riskovat zásah, při kterém by mohl někdo přijít k úrazu. Dnes ale změnili názor.

"Byly zahájeny úkony řízení pro trestný čin neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru," vysvětlil mluvčí policie Jan Daněk.

Právě kvůli změně právní kvalifikace policisté znovu zvažovali, že proti squatterům na střeše zasáhnou. Situaci na místě byli dokonce obhlédnout i lidé ze zásahové jednotky. Nakonec ale opět dospěli k tomu, že akce by byla příliš riskantní.

Chátrající budova patří Praze 6. Zatímco se na střeše snaží už po xté jednat se squattery starosta, dole se díky benzínovému agregátu a repro bednám rozjíždí slušná technopárty.


Související obsah

Přítrž zábavě činí nahněvaný starousedlík. U policistů, proti jejichž přítomnosti od pátku protestují, pak tanečníci reklamují poškození aparatury.

Nervy nakonec povolují i starostovi. Když po návratu ze střechy dává rozhovor novinářům, říká o něm jeden z příznivců squatterů, že kouřil marihuanu a navíc pak řídil opilý.

Squatteři se na pobyt na střeše dobře vybavili a zásobili, navíc měli dosud celkem štěstí na počasí. Taktika policistů je jasná. Zabránit, aby dostávali squatteři zásoby. A čekat, až je to na střeše přestane bavit.

pez, Ondřej Špalek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz