Invalidní důchod

Úředníci se přepočítali, diabetička kvůli tomu 11 let živořila

Úředníci se přepočítali, diabetička kvůli tomu 11 let živořila
Zdroj: Thinkstockphotos

Dnes jednačtyřicetiletá žena z Plzeňska neuvěřitelných jedenáct let žila na hranici chudoby kvůli tomu, že jí úředníci špatně vypočítali výši invalidního důchodu.

Žena přitom od dětství trpí těžkou cukrovkou, má poškozený zrak a sužuje jí řada dalších nemocí. Na špatně vypočítaný důchod navíc dotyčná musela přijít sama," píše středeční Právo.


A diabetička přicházela o opravdu hodně peněz - například v roce 2014 dostávala každý měsíc invalidní důchod pět tisíc, nárok přitom měla na 8 400 korun.


Úřad svoji chybu uznal, důchod vyměřil znovu (tentokrát už správně) a cukrovkářce doplatil 200 tisíc. Ale jen proto, že žena chybu odhalila sama.


Související obsah


Podle ombudsmanky Anny Šabatové ale ani zpětné doplacení důchodů nemůže vážně nemocné ženě nahradit všechny ty roky, kdy živořila, protože od státu dostávala invalidní důchod v rozmezí 2 200 až pět tisíc korun.


Úřad přitom diabetičce nedoplatil všechno - dorovnal jí jen důchody od ledna 2006. Špatně vypočítaný důchod přitom žena dostávala od roku 2003 a nejspíš tak přišla o další desetitisíce korun, upozorňuje deník.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz