Blesk

Čech zachytil na obloze vzácný jev, ulovil "skřítka"! VIDEO

Českému pozorovateli se už poněkolikáté podařilo zachytit nadoblačný blesk, kterému se říká "červený skřítek". Ten je poměrně častý, ale je těžké ho "ulovit" - trvá totiž jen zlomek sekundy a pouhým okem ho neuvidíte.

Nad fotkami Martina Popka, pozorovatele Ústavu fyziky atmosféry AV ČR z Nýdku, žasne celý svět. Už několikrát totiž dokázal zachytit nebesné jevy, které běžný smrtelník nikdy neuvidí.

Červení skřítci, což jsou nadoblačné blesky, jsou vzácní v tom, že trvají jen zlomek vteřiny. A tak i přesto, že jsou poměrně časté, pouhým okem (a fotoaparátem jen velmi obtížně) je na rozdíl od obyčejných blesků nezachytíte.

To ale není případ nýdeckého pozorovatele, který bouřky pravidelně natáčí na vysoce citlivou kameru. "Signál z kamery jde do počítače, kde mám specializovaný program, který ty úkazy zaznamenává. Je to podobné bezpečnostním kamerám - když někdo proběhne, udělá to snímeček," vysvětlil už dříve pozorovatel.

Zdroj: facebook

Červený skřítek je rozsáhlý elektrický výboj nad bouřkovými mraky velmi silných bouří. Tyto výboje vznikají po pozitivním blesku, tedy výboji mezi kladně nabitým bouřkovým mrakem a zemí.

Související obsah

Popek dokáže zachytit i bouřky, které jsou vzdálené až 700 kilometrů. V posledních dnech natočil blesky až v Chorvatsku, kde také zaznamenal červené skřítky. Na začátku dubna také vyfotil nad Českem vzácný blesk zvaný elf.

epa, TN.cz

K tématu Blesk

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz