Domácí

Prezidentské volby se blíží, kandidáti shání miliony na kampaň

Lidé, kteří se ucházejí o prezidentský úřad, potřebují nejen padesát tisíc podpisů, ale také využijí miliony korun na kampaň. Miloš Zeman volební kampaň podle svých slov nechystá. To jeho soupeř Jiří Drahoš peníze vybírá na transparentním účtu. A před pár dny mu tam například přistály darem dva miliony. Takové částky jsou ale mimořádné, na druhou stranu někteří prezidentští kandidáti o finanční dary prý vůbec nestojí.

Billboardy, televizní spoty, inzeráty, to vše stojí nemalé peníze, které potřebují kandidáti. V minulých volbách Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg za své kampaně utratili každý přes 30 milionů korun. A tak i současní uchazeči o hradní křeslo sbírají peníze kde se dá. Například Jiří Drahoš se může pochlubit dvoumilionovým darem.

"Zřídil jsem si transparentní účet a chodí tam od spousty drobných dárců. Mě to těší, je jich tam kolem 600. A pak také chodí peníze od podnikatelů a z byznys sektoru," vysvětlil Drahoš. Podle politologů přitom zveřejnění takto vysoké částky může kandidátům i uškodit.

"Problém, který já tam vidím, tak pak je to těžké, že protivníci do něj můžou střílet a poukazovat na to odkud peníze má. Druhá věc je, že on je tím vlastně odváděn od té svojí kampaně a energii rozděluje na sponzorské dary a vedení kampaně," vysvětlila politoložka Alžběta Králová.

Jsou i uchazeči o prezidentský post, kteří o cizí peníze nestojí. Textař Michal Horáček si pro boj o Pražský hrad zvolil transparentní účet, na který si může přispívat ale pouze on sám.

Související obsah

"Nerad bych vlastně žádal lidi, který mají hluboko do kapsy, aby mě přidávali po sto korunách, ostatně nejsem tak arogantní, abych si připadal jako Národní divadlo. A také bych nechtěl příspěvky milionové. Chci být úplně nezávislý," vysvětlil Horáček.

"Je to pro něho výhodná strategie a ten jeho tým se už může soustředit na tu kampaň a příspěvkové shánění ho nerozptyluje," myslí si Králová.

Horáček má momentálně na prezidentském účtu přes sedm milionů korun. To současný prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že nebude vést žádnou osobní kampaň a nebude vyhlašovat svůj program pro další funkční období. Podle šéfa s ním spřízněné Strany práv občanů jsou na pořadu dne sběry podpisů a ne finance.

"On vede permanentní kampaň a říká, že to není kampaň, tak od roku 2013 navštívil všechny kraje v průměru třikrát, takže já tomu kampaň říkám," hodnotila Králová.

Související obsah

Kolem dvou set tisíc korun na kampaň má nasbíráno další kandidát Marek Hilšer. "Samozřejmě těch peněz je třeba hodně, já budu občany neustále prosit, aby mě pomohli, ale cílovou částku nemam, čím víc tím líp," sdělil Hilšer.

U dalších z vážných zájemců o hrad je poměrně složité zjistit, kolik peněz vybrali. Výjimkou je Otto Chaloupka, který má na svém účtu jeden tisíc sto korun. A například u Igora Sládka jeho webové stránky nejdou načíst.
 

tn.cz / TV Nova

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz