Chorvatsko

Kudy jet do Chorvatska? Otestovali jsme cestu přes tunely

Dneškem startuje seriál o tom, co letos v létě můžete čekat při návštěvě Chorvatska. Štáb televize Nova vyrazil do letoviska Zadar v severní Dalmácii, do jehož okolí zamíří tisíce českých turistů. Zjišťoval, jaké jsou ceny jídla, ubytování i jak jsou čisté pláže.

To a mnohem více uvidíte v celkem pěti reportážích. První z nich je zaměřena na všechno kolem cesty.

Je pondělí, zhruba osm hodin ráno a vyrážíme na inspekční cestu do severodalmatského Zadaru. Ladíme techniku, dobalujeme věci a teď už zbývá jen rozhodnout, kudy to vezmeme.

Z Prahy se nabízejí dvě varianty. Tu první vám doporučí většina navigací, je také o něco kratší. Musíte ale počítat s poplatkem 13,5 eura za tunely v rakouských Alpách. Na druhé trase však číhá pro Pražáka možná větší strašák - rozkopaná D1.

Varianta Brno proto padá, jedeme přes České Budějovice. Hned za nimi je v zúžení kolona na půl hodiny. Na Dolním Dvořišti tankujeme za cenu, jakou v Rakousku určitě nečekejte. Dálniční známka stojí 275 korun na deset dní.

Související obsah

Nákup slovinské známky Čechy vytáčí, týdenní za 15 eur stačí málokomu. Dálnice se tu ale rozrůstá. Před námi jsou hranice schengenského prostoru, Evropská unie na nich v dubnu zavedla důkladné kontroly. Po pár dnech je ale kvůli kolabující dopravě zase zrušila. Projíždíme hladce.

Mýto k Zadaru vyjde na 169 kun. Rychlejší je platit kartou. Od Záhřebu zbývají tři hodiny jízdy, v podvečer je ale dálnice jen naše. Do Zadaru je to 930 kilometrů a 12 hodin jízdy.

V další reportáži chorvatská výprava prozradí, jak pochodila při hledání ubytování.

pez, Ondřej Špalek, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz