Chorvatsko

Potřebuji do Chorvatska pas, nebo stačí občanka? Tady je odpověď

Potřebuji do Chorvatska pas, nebo stačí občanka? Tady je odpověď
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Doba dovolených se nezadržitelně blíží a mnozí Češi i letos vyrazí do Chorvatska. V poslední době se ale množí dotazy, zda stačí jet s občanským průkazem, nebo je potřeba prokázat se cestovním pasem. Ministerstvo zahraničních věcí dnes vydalo jasné stanovisko.

"Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady musejí být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR," uvádí na svých stránkách ministerstvo zahraničí.

Související obsah

Do Chorvatska stačí občanka

Některé země Evropské unie součástí Schengenského prostoru nejsou, přesto vám ale ke vstupu na jejich území stačí občanský průkaz. Takovým případem je také Chorvatsko.

VELKÝ PŘEHLED ZEMÍ, KAM VÁM STAČÍ OBČANSKÝ PRŮKAZ A KDE UŽ POTŘEBUJETE PAS, NAJDETE ZDE

"Skutečnost, že některý ze států Evropské unie není součástí Schengenského prostoru (např. Chorvatsko, Bulharsko, Velká Británie, Kypr) nemění nic na podmínkách pohybu občanů členských států uvnitř Evropské unie, tj. i do těchto států může občan ČR cestovat jak s cestovním pasem, tak také s občanským průkazem," vysvětluje ministerstvo zahraničí.

Děti musejí mít vlastní doklad

V dnešní době už neplatí, že dítěti k cestě do zahraničí stačí, aby ho měl v dokladech zapsáno jeden z rodičů. "Dnes musí mít vlastní doklady i malý kojenec, zapsání dítěte do občanského průkazu rodiče již nestačí. Při cestování do většiny evropských zemí je tudíž nutné sjednat dítěti vlastní občanku, při cestách do vzdálenějších destinací pak potřebuje pas," upozorňuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia. "Vyřízení dokladů může trvat až 30 dní, je tedy vhodné myslet na to s dostatečným předstihem," dodává Tůma.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Muž bez totožnosti: 62 let žil bez dokladů a nikomu to nepřišlo divné!

Markétu Stehlíkovou alias Karlu z Ulice potkala na dovolené velká nepříjemnost! Proč měla strach o dceru?

Dovolená jako z noční můry: Na co se připravit a jak zvládnout každou katastrofu

mom, TN.cz

K tématu Chorvatsko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz