Průkaz

Úraz v zahraničí: Kde k ošetření stačí průkaz pojišťovny a kde ne?

Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, určitě si s sebou nezapomeňte vzít průkazku pojištěnce. V případě akutních zdravotních obtíží vás díky ní lékař za hranicemi ošetří. Pokud se vám ale stane něco vážnějšího, můžete mít problém. Náklady na zdravotní péči jsou totiž v cizině daleko vyšší než u nás a museli byste doplácet ze svého. Pak je na místě sjednat si cestovní pojištění.

Aby vás v případě potřeby v zemích Evropské unie ošetřili, nepotřebujete si sjednávat cestovní pojištění. Základní péči vám zaručuje Evropský průkaz zdravotní pojišťovny, který je dokladem, že pacient je zdravotně pojištěn v některé ze zemí EU.

Kde vás ošetří bez cestovního pojištění

Na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění má pojištěnec jednoho členského státu EU na území druhého členského státu nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči s přihlédnutím k povaze nemoci a očekávané délce pobytu. Nezbytná péče není taková, za kterou člověk do zahraničí cíleně cestuje, či kterou jeho zdravotní stav nevyžaduje (preventivní prohlídka, kosmetická operace apod.). Musí být poskytnuta v takovém rozsahu, aby člověk nemusel ze zahraničí odjet dřív, než zamýšlel.

V Turecku a Černé Hoře vás na základě mezinárodních smluv ošetří s evropskými formuláři. Ty vám vydá vaše zdravotní pojišťovna. Poskytnou vám neodkladnou péči, která bude uhrazena z českého zdravotního pojištění. Neodkladná péče však řeší jen stavy, kdy je ohrožen život, hrozily by trvalé následky či invalidita. V ostatních zemích vám k ošetření průkaz pojištěnce stačit nebude. Tam je nutné mít sjednané cestovní zdravotní pojištění.

Na co všechno máte nárok

Pokud se u lékaře v cizině prokážete evropskou kartičkou pojištěnce, máte nárok na stejné ošetření jako místní občan. V praxi to znamená, že se můžete nechat ošetřit ve všech zdravotnických zařízeních, které jsou financovány z veřejných zdrojů, a zároveň za ni uhradíte stejnou spoluúčast jako místní. Částky se pohybují od 50 do 2000 korun za návštěvu lékaře, stovky korun dáte za předepsané léky, běžné jsou i poplatky za hospitalizaci.

"Tyto výlohy přitom mohou být leckdy tak vysoké, že člověku, který se před cestou do ciziny nepřipojistil, mohou zruinovat rodinný rozpočet. Vždy proto stojí za to zvážit možnost komerčního pojištění," radí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Kdyby po vás chtěli zaplatit za ošetření v hotovosti na místě, určitě si schovejte účty. Až se vrátíte domů, můžete svou pojišťovnu požádat o jejich proplacení (do výše tarifů platných ve státě, kde byla péče poskytnuta, spoluúčast hradíte sami). Jestliže vás ošetří v zařízení, které není napojeno na veřejný systém, zaplatí vám česká pojišťovna částku jen do výše českých cen a jen pokud šlo o péči, která je v Česku z veřejného zdravotního pojištění hrazená.

Proč uzavírat cestovní pojištění

Zdravotní pojištění pokrývá v zahraničí jen výdaje za poskytnutou nezbytnou zdravotní péči. Všechno, co je navíc, si musíte hradit ze svého - například transport domů či převoz ostatků. Proto se vždy vyplatí sjednat si cestovní připojištění. 

"Za několik desítek korun denně získáte jistotu, že vám zvolená komerční pojišťovna uhradí výdaje na potřebnou zdravotní péči i další služby v plné výši – samozřejmě do hodnoty stanoveného limitu. Navíc budete mít k dispozici služby asistence, a to v českém jazyce. Její pracovníci vám doporučí vhodné zdravotnické zařízení, mohou za vás komunikovat s lékaři, v případě nutnosti zajistí váš transport domů atd." radí na svých webových stránkách VZP.

Pro srovnání

Když se při ošetření prokážete evropským průkazem pojištěnce, budete muset zaplatit stanovenou spoluúčast za léčbu a léky a třeba i nutnou přepravu domů. Navíc všechna komunikace a zařizování bude jen na vás.

Když se necháte ošetřit na základě cestovního zdravotního pojištění, bude péče hrazena z něj, včetně spoluúčasti a případných dalších služeb, a ještě budete mít k dispozici služby asistence.


Co když kartičku zapomenete doma

Může se stát, že kartičku pojištěnce zapomenete při cestě do ciziny doma. V případě nepříjemností můžete svou zdravotní pojišťovnu požádat o dodatečné zaslání Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění, a to třeba i přímo z nemocnice.


Nejvíc chodí Češi k lékaři na Slovensku

Přes 270 milionů korun loni zaplatila VZP za nezbytnou zdravotní péči poskytnutou v evropských státech svým klientům, kteří se u lékařů prokázali modrou kartičkou zdravotní pojišťovny. Ti ji takto využili celkem v 28 180 případech. Nejčastěji navštívili ordinace v sousedních zemích, a to na Slovensku a v Německu. Oblíbené Chorvatsko skončilo jako páté.

V Německu a Rakousku je draho

Náklady na péči se v jednotlivých státech liší. Například v Rakousku a Německu se pohybují přibližně ve stejné výši (kolem 17 tisíc Kč), naproti tomu průměrné náklady na jedno ošetření v ČR jsou asi 5906 Kč.

 

mom, TN.cz

K tématu Průkaz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz