Metabolický syndrom

Metabolický syndrom jako hrozba! Nemáte ho taky? Otestujte se

Metabolický syndrom je civilizační hrozbou současné populace a někdy bývá nazýván i epidemií třetího tisíciletí. Jde o stav, ke kterému se člověk vlastně projí a "protloustne" natolik, že už jeho metabolismus nedokáže správně pracovat.

Máte-li metabolický syndrom (MS), jste vážnými adepty na infarkt či mrtvici. I s jejich fatálními následky. A patrně si před smrtí ještě užijete cukrovky druhého typu, kdy už užíváte inzulín, hrozí vám amputace či slepota. Při metabolickém syndromu už lidem selhává metabolismus, nepracuje správně a ohrožuje život člověka srdečně-cévními chorobami.

Jinými slovy - člověk už je tak tlustý, že je nemocný. Nikoli naopak. Nebezpečný je metabolický syndrom hlavně tím, že člověk si nemocný vůbec nepřipadá a nemoc ho nijak zvlášť neomezuje. Takoví pacienti pak nemají ani snahu a zájem dodržovat lékařem nařízený režim nebo užívat léky.

Související obsah

Metabolickým syndromem se člověk jen tak nenakazí a také ho nezíská ze dne na den. Pomalu se k němu propracuje a vypěstuje si ho v čase sám. Může to být třeba tím, že má genetické predispozice k tloustnutí, ale rozhodně jde i o nevhodný životní styl - zjednodušeně řečeno: přejídání a nedostatek pohybu.

Obezita je jasně viditelným příznakem, který na metabolický syndrom může ukazovat. Obvykle jde o tuk nahromaděný v oblasti břicha. Pokud se k tomu přidá ještě vysoký krevní tlak, neměli byste vyšetření na metabolický syndrom odkládat.

Související obsah

Při něm vám u lékaře mimo jiné odeberou krev a změří tzv. triacylglyceroly (neboli triglycerydy). Zní to záhadně, ale jde živočišné tuky a rostlinné oleje v krvi. Čím je člověk mladší, tím by jich měl mít méně. Rizikovou hranici vám podle vyšetření určí lékař a najdete ji v přiložené tabulce.

Stejně tak se měří cholesterol. Ten hodný, tedy HDL. A ještě cukr v krvi, který pomůže stanovit, jestli netrpíte diabetem. I to naznačuje, že můžete být pacientem s metabolickýmk syndromem. Laboratorní vyšetření krve si sice doma neuděláte, ale zkuste si alespoň přeměřit obvod pasu a změřit krevní tlak. U lékaře si pak vyžádejte vyšetření a z výsledků zjistíte, jak na tom jste a zda nejste v ohrožení. Více viz tabulka:


 

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz