Obezita

Obézních lidí přibývá. Spočítejte si, jak jste na tom! KALKULAČKA

Obézních lidí přibývá. Spočítejte si, jak jste na tom! KALKULAČKA
Zdroj: Thinkstockphotos

Otylých lidí přibývá, a to zejména mezi mladšími ročníky. Nadváhou trpí už přibližně desetina světové populace. V Česku je obézních nebo s nadváhou asi 52 % lidí. Jak jste na tom vy?

Na celém světě přibývá obézních lidí, a to včetně dětí. Upozornila na to nová studie v odborném časopise New England Journal of Medicine. S obezitou je spojeno zvýšené riziko cukrovky a dalších zdravotních potíží.

Jestli trpíte nadváhou, si můžete jednoduše spočítat. Odborníci při určování obezity užívají tzv. Body Mass Index (BMI). Ten říká, kolik byste měli při své výšce ideálně vážit.

Pokud máte hodnotu BMI menší než 18,5, jste podvyživení. Hodnoty 18,5 - 24,9 jsou v normálu, při hodnotě nad 25 už se jedná o nadváhu. Při 30 už trpíte obezitou. Jak jste na tom vy? Spočítejte si to!

KALKULAČKU BMI NAJDETE ZDE

Kvůli obezitě umírá čím dál víc lidí

Výzkum se zaměřil na 195 zemí a sledoval změny od roku 1980 do roku 2015. V této době se v 73 státech počet otylých více než zdvojnásobil a rostl i v dalších zemích.

Podle vědců šlo před dvěma lety mezi obézní zařadit přes 107 miliónů dětí a 603 miliónů dospělých. Ve skupině mladistvých a mladých dospělých se výskyt nadváhy ztrojnásobil v Číně, Brazílii a Indonésii.

Související obsah

V roce 2015 souviselo s otylostí celosvětově kolem čtyř miliónů úmrtí. Obezita zvyšuje riziko cukrovky, srdečních chorob, nemocí ledvin i rakoviny. Šířící se nadváha proto podle autorů studie představuje globální zdravotní problém.

V Česku trpí obezitou kolem 20 procent žen i mužů, vyplývá z únorových údajů Českého statistického úřadu. Otylost vykazuje zhruba čtvrtina patnáctiletých chlapců a 13 procent stejně starých dívek. Počet dětí s nadváhou se tak za posledních 15 let výrazně zvýšil a její úroveň dosáhla nového maxima. Upozornila na to v květnu zveřejněná zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO).

Související obsah

Šíření obezity způsobují hlavně nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky. Nadváha také podle WHO postihuje častěji děti z chudších rodin. U otylých dětí je vysoká pravděpodobnost, že takovými zůstanou i v dospělosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Máte doma tlouštíka? Možná mu jdete špatným příkladem vy sama

Zjistěte svou IDEÁLNÍ VÁHU

Dívku šikanovali kvůli obezitě! Z pláže haterům poslala fotku, která vyžadovala odvahu

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Obezita

Důležité Události

Píše se na Deník.cz