Letadlová loď

Největší válečná loď Britů vyplula! Podívejte se, jak ji spustili na moře

Největší válečná loď Britů vyplula! Podívejte se, jak ji spustili na moře
Zdroj: Profimedia

Chlouba britského královského námořnictva, největší letadlová loď Queen Elizabeth včera poprvé vyplula na moře. Než ale bude moci sloužit britské armádě, musí projít dvouletým testem.

Loď velká jako tři fotbalová hřiště schopná pojmout až 1000 vojáků a 40 letadel vyplouvá za pomoci jedenácti vlečných člunů ze skotského přístavu na širé moře. Výstavba Queen Elizabeth s výtlakem 65 tun a její sestřičky, lodi Princ of Wales, vyšla britskou vládu na téměř 180 miliard korun.

"Jsou to velké lodě, ale nejen to, jsou to námořní základny. Obě plavidla jsou nezbytná pro splnění bezpečnostních závazků naší země po celém světě," prohlásil kapitán lodi Jerry Kyd.

Královna mezi válečnými plavidly je dlouhá 280 metrů a zvládne urazit až 800 kilometrů za den. Na moři si se zásobami vystačí až 45 dní. "S takovou rychlostí může buď vysílat letadla do bojů na pobřeží nebo poskytnout potřebnou humanitární pomoc v případě přírodních katastrof," dodal Kyd.

Související obsah

Do akce se Queen Elizabeth dostane až po dvouletém testovacím období. Na první misi by mohla být nasazena v Perském zálivu - a to do bojových operací proti Islámskému státu.

Podívejte se, jak Queen Elizabeth spustili na vodu:

epa, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz