Pohlavní nemoc

Pohlavní choroby se šíří Českem! Syfilis už je na hranici epidemie

V Česku prudce stoupá počet případů nakažení pohlavní nemocí. Nejčastější je kapavka, její výskyt se v posledních letech zdvojnásobil. Statistiky zveřejnila nemocnice Na Bulovce.

Za prudkým nárůstem počtu případů nakažení pohlavně přenosnými nemocemi stojí podle lékařů lehkovážnost a také anonymní mobilní aplikace, díky kterým se dá během několika minut najít sexuální partner.

Nejčastější pohlavní nemocí v České republice je kapavka, její počet se v posledních letech zdvojnásobil. Na hranici epidemie je syfilis. Klesl sice počet nakažených žen, je ale více nakažených mužů. Z velké části jde o homosexuály. V roce 2006 tvořili necelou desetinu všech onemocněných se syfilis, v loňském roce pak téměř polovinu.

Se syfilis je spojen také vir HIV, k jehož odhalení dochází většinou náhodou. Člověk totiž k doktorovi často přichází s jinými potížemi. Podle údajů, které mají lékaři k dispozici, roste zejména počet pacientů, kteří jsou se sexuálními chorobami léčeni opakovaně. "Není vzácností, že některé muže léčíme posedmé nebo poosmé," řekl Filip Rob z Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Související obsah

V posledních šesti letech se také zvyšuje počet pacientů s kapavkou, a to ze 709 na 1527 v roce 2016. "To souvisí s tím, že kapavka je někdy dnes už rezistentní k určitým antibiotikům, ale i s pracovním úsilím lékařů a lepšími diagnostickými metodami," uvedla Hana Zákoucká ze Státního zdravotního ústavu.

Nově se objevila i nová tropická choroba lymphogranuloma venerum. V roce 2008 jí měl v ČR jeden pacient, od roku 2011 ale jejich počet strmě roste a v minulém roce to bylo již 43 lidí. Velmi strmě přibývá také infekce chlamidií. Od roku 2010 se počet pacientů s tímto onemocněním zpětinásobil, v minulém roce jich bylo 2307.

Lékaři se v budoucnosti obávají pohlavního styku spojeného s užíváním syntetických drog, tzv. chemsex. Rady doktorů jsou jasné - chovat se zodpovědně, chránit se při pohlavním styku a neodkládat návštěvu lékaře.

mom/Jaroslav Brousil, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pohlavní nemoc

Důležité Události

Píše se na Deník.cz