Stromy

Bouřky lámaly větve a stromy, někde je porost časovaná bomba

Experti v souvislosti s popadanými stromy pro bouřkách mluví o velkém problému s dlouhodobě poškozenými porosty. Ty mohou být časovanou bombou. Pokud takový strom stojí na soukromé zahradě, zodpovídá za něj majitel.

Třeba park na okraji Českých Budějovic. Je v majetku města. A i laik pozná, že všechno tu není v pořádku a že jsou některé stromy nemocné nebo uschlé.

Na náš podnět na místo dorazili pracovníci magistrátu. Pod stromy si tu často hrají děti. Pád větví nebo dokonce celého stromu by mohl mít fatální následky.

Podobně jako my by měl každý, kdo objeví takový nebezpečný strom, informovat vedení své obce.

Odborníci dokážou posoudit, v jaké kondici strom je. Pokud taková dřevina ohrožující životy nebo majetek stojí na soukromém pozemku, zodpovídá za ni majitel. Pokácet může strom o objemu kmene do osmdesáti centimetrů. Na větší musí mít povolení.

Související obsah

Padající stromy v minulosti už zabíjely. Před osmi lety přišli o život dva školáci ve Zlíně. Strom, který se zřítil na trolejbusovou zastávku, měl porušený kořenový systém. Radnice nechala pokácet i další.

A nejnovější případ je starý jen pár týdnů. Na skupinu předškoláků v Českém Rudolci spadl ztrouchnivělý topol. Pět dětí zranil. Jeden chlapec později v nemocnici zemřel. Kriminalisté stále nikoho neobvinili. Případ dál vyšetřují.

pez, Jiří Bydžovský, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Stromy

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz