Nemoc

Dívka najednou přestala dýchat! Za její smrt mohla i antikoncepce

Dívka najednou přestala dýchat! Za její smrt mohla i antikoncepce
Zdroj: Profimedia

Dvacetiletá Abbey měla celý život před sebou, vše se ale jednoho dne šeredně pokazilo. K lékaři přišla s bolestí na hrudi, o pár dní později byla mrtvá. Částečně za to mohla antikoncepce.

Abbey Parkersová z Tunstallu v Stafforshire užívala hormonální antikoncepci šest let. Loni v srpnu se jí zatavilo srdce. Přivolaní záchranáři už jí nedokázali pomoct. Píše o tom britský Daily Mail.

Až pitva potvrdila, že Abbey trpěla vzácnou poruchou zvýšené krevní srážlivosti (tzv. trombofilií), které se říká Faktor V Leiden. Jde o vrozenou vadu, která je charakteristická tvorbou krevních sraženin.

Dva týdny před smrtí si Abbey stěžovala na bolest na hrudi. Šla k doktorovi, ale dostala jen léky na bolest. Chorobu jí nediagnostikovali, takže o ní do poslední chvíle nevěděla.
"Zemřela na komplikace spojené s užíváním antikoncepce spolu s neznámým genetickým faktorem srážlivosti," potvrdila lékařka Margaret Jonesová.

"Její smrt nikdo nečekal. Ani se nedá popsat, jaký to byl šok. Nejdřív si stěžovala na bolest na pravé straně těla. Říkala, že se cítí zmatená a že má bolesti hlavy, které však rychle přešly," popsala dívčina matka Amanda.

Související obsah

"Jedenáctého srpna jsme šli do univerzitní nemocnice Royal Stoke, kde jí udělali EKG a rentgen. Nejdřív si mysleli, že má jen natažený sval, ale druhý den šla k doktorovi a ten zjistil, že má infekci. Nezdálo se, že by měla být v ohrožení života. Osmnáctého šla k lékaři znovu, nemohla dýchat a dostala inhalátor a steroidy. To jí pomohlo a ona nabyla falešného pocitu, že je v pořádku. Další den šla do práce," vyprávěla matka.

Problémy však přetrvávaly. V osudný den ležela Abbey opřená o polštáře, protože měla bolesti v bocích. O půl osmé ráno volala příteli Liamovi, se kterým žila, že nemůže dýchat a ať hned přijede domů. Liam okamžitě volal záchranáře, jeho přítelkyni už ale nedokázali pomoci.

Související obsah

Pitva odhalila, že Abbey měla nedostatek kyslíku v plicích a v důsledku plicní embolie se jí zastavilo srdce. Užívání antikoncepce až 35násobně zvyšuje riziko vzniku sraženin u pacientů s onemocněním Factor V Leiden. Abbeyina matka teď vyzývá k větší informovanosti o tomto vzácném onemocnění.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz