Testy

Výsledky testů: Češi jsou šizení na kvalitě potravin i pracích prášků!

Německé potraviny jsou výrazně kvalitnější než ty české. Vyplývá to z průzkumu, který si nechalo vypracovat ministerstvo zemědělství. Obal i cena většiny testovaných potravin jsou přitom téměř stejné.

Laboratorní testy opět prokázaly, že potraviny, které jsou v rámci Evropské unie prodávány pod identickým označením a balením, mají různé složení podle toho, kde jsou prodávány.

Kontroloři testovali kromé jiného základní výrobky od známých značek z mnoha oblastí, jako jsou například mléčné výrobky, masové pokrmy nebo například cukrovinky. I když je na obalu méně kvalitní potraviny uvedeno její skutečné složení, jde stále o klamání spotřebitele. Zákazníci, očekávající že potravina prodávaná pod stejným označením bude mít stejné složení a tedy i stejnou kvalitu v rámci celé Evropské unie. V různých zemích se liší tyto potraviny ve složení a kvalitě ingrediencí.

Související obsah

Výrobky se stejným logem zakoupené v Česku nebo na Slovensku mají jinou kvalitu než v Německu či Rakousku. Třeba pizza stejné značky, která v Česku obsahovala podíl masa kolem šesti procent, měla v Německu 12. Lunchmeat se u sousedů vyrábí výhradně z vepřového masa, u nás se zase zpracovává z drůbežího separátu.

A rozdíl ukázaly například testy německého pracího prášku, který vzhledem k počtu aktivních látek pere o zhruba dvacet procent lépe než prášek, který si může koupit zákazník v Česku.

Dominika Janochová / lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Testy

Důležité Události

Píše se na Deník.cz