Český statistický úřad

Ceny rostou, máslo je rekordně drahé! Kde nakoupíte nejlevněji?

Ceny potravin v Česku minulý měsíc mírně stoupaly, oproti loňskému roku jsou u některých výrobků vyšší i o více než 20 %. Například máslo je podle Českého statistického úřadu v současnosti nejdražší v novodobé historii.

Na abnormálně vysokou cenu másla upozornil web Novinky.cz Za čtvrtku másla zaplatíte v průměru přes 42 korun, což je asi o pětinu více než v loňském roce. V březnu se dokonce vyšplhala na závratných 44 korun. Lidé proto často upřednostňují rostlinné tuky.

Co se týče zemědělských produktů, rostla v dubnu cena ovoce, vepřového a hovězího masa, mléka či obilovin, klesaly naopak ceny drůbeže a vajec.

Oproti minulému roku výrazně vzrostla cena jatečných prasat (o 26,2 %), mléka (o 20 %) a vajec (o 8,8 %). Ovoce podražilo o 9,4 %, brambory jsou naopak o 16,2 % levnější. Méně nás stojí také drůbeží maso.

Související obsah

Od loňska ceny nejvíce vzrostly v Belgii (12,4 %). O šest a půl procenta podražilo v Polsko, o 3,8 % na Slovensku, v České republice o 3 %. Jedinou zemí Evropské unie, kde ceny klesly, bylo Lucembursko - o 3,2 %.


Podívejte se, ve kterém kraji nakoupíte základní potraviny nejlevněji:

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz