Spálená kůže

Spálení od sluníčka: Tohle jsou nejlepší léky na poškozenou kůži

Spálení od sluníčka: Tohle jsou nejlepší léky na poškozenou kůži
Zdroj: Profimedia

Zahraniční lékaři přišli s účinnými radami, co dělat, když se spálíme na slunci. Praktický lékař Paul Stillman z Crawley a newyorská dermatoložka Erin Gilbertová přišli s obecnými radami, ale i s domácími recepty.

Paul Stillman samozřejmě doporučuje pitný režim. “Rehydratace je zásadní. Pokud jste se spálili, pravděpodobně jste také dehydratovaní,“ uvedl. Podle něj je však mnohem lepší zelený čaj, než voda.

“Zelený čaj má vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají při regeneraci poškozené DNA,“ vysvětlil portálu Daily Mail Stillman. Studie dokonce potvrzují, že šálek zeleného čaje snižuje riziko rakoviny kůže. Dalším tipem doktora Stillmana je studená koupel v zeleném čaji, nebo alespoň chladný čaj aplikovat na poškozené místo.

Doktorka Erin Gilbertová z New Yorku, na jejíž seznam pacientů patří i američtí herci a modelky, považuje za nejdůležitější po spálení nechodit alespoň celý následující týden na slunce. “Naše tělo se snaží vždy uzdravit samo. Jakékoliv další vystavování UV záření může poškodit část DNA. Tím se doba hojení prodlužuje,“ řekla.

Gilbertová sepsala dokonce i vlastní domácí recept, který prý skutečně funguje. “Namočte utěrku do mléka a potom ji dejte do ledničky. Studené je pak přiložte na spálené místo. Chlad vycházející z utěrky odstraní část tepla ze spáleniny a kyselina mléčná se zase postará o odstranění některých vrstev mrtvé kůže,“ popsal recept slovenský portál topky.sk.

Časté mýty: Nespálím se, když ...

…mám tmavou kůži

Omyl. Melanin, který určuje barvu pleti, sice poskytuje určitou ochranu před sluncem, takže lidé s tmavou pletí mohou strávit na slunci více času. Stále se však jejich kůže může spálit. Studie zveřejněná v loňském roce uvedla, že lidé s tmavší kůží mají zvýšené riziko spálení.

…sedím pod slunečníkem

Začátkem tohoto roku byla zveřejněná studie, kde bylo testováno opálení 81 dobrovolníků, kteří se rozdělili na dvě skupiny a poté strávili tři a půl hodiny na teplé texaské pláži. První polovině nebyly poskytnuty žádné opalovací krémy, ale byli požádáni, aby zůstali pod slunečníkem. Druhá polovina se namazala opalovacím krémem a byla po celou dobu na slunci. Výsledek ukázal, že třikrát více dobrovolníků ve slunečníkové skupině se spálilo.

…používám krém s vysokým faktorem

I když vás opalovací krém skutečně ochrání, netrvá to věčně. Po určité době se opalovací krém z kůže vypálí. Teoreticky, když se spálíte za 10 minut bez ochrany, s ochranným faktorem 30 by se vaše kůže začala pálit po 300 minutách.

…jsem ve vodě

Aktivity, jako je plavání, naopak zvyšují riziko spálení. Voda může odrážet sluneční paprsky, které zvyšují úroveň záření až o 10 procent. Dokonce i opalování na písku zvyšuje odražené záření až o 17 procent.

…je zataženo

I když se slunce schová za mraky, stále skrz ně proniká 30 až 40 procent UV záření. Například pokud je polovina oblohy pokryta mraky, 80 procent UV záření stále prochází.

ČTĚTE TAKÉ:

Spáleniny od sluníčka? Tvaroh, aloe vera a stín pomohou
Spálená kůže od slunce není banalita! Tipy pro pohodovou dovolenou

sim, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz