Ledovec

Z Antarktidy se odlomil obří ledovec. Prahu by spolkl 12krát

Z Antarktidy se odlomil obří ledovec. Prahu by spolkl 12krát
Zdroj: NASA

Z Antarktidy se odlomil obří ledovec, který je jedním z největších, které kdy byly zaznamenány. Obří ledová kra zabírá plochu přibližně šesti tisíc kilometrů čtverečních, což je území, na které by se Praha vešla dvanáctkrát.

O velikosti ledovce svědčí to, že ve středu jeho pohyb zachytil americký satelit. Podle BBC vědci delší dobu sledovali obří prasklinu, která odlomení části Antarktidy dopředu signalizovala.


Ale nebylo samozřejmě přesně jasné, kdy se ledovec odlomí, experti totiž rozšiřování pukliny monitorovali více než deset let. V roce 2014 se trhlina začala zvětšovat rychleji.


Odlomená vrstva ledu je tlustá přibližně 200 metrů a v dohledné době se od Antarktidy příliš daleko nevzdálí. Přesto bude třeba obří kus ledu hlídat, aby se například časem nedostal na lodní trasy, kde by mohl způsobit tragédii podobnou té, která potkala před 105 lety Titanic.


Související obsah


Odlomený ledovec pojmenovaný Larsen patří mezi deset největších, které byly kdy zaznamenány. Ale například proti odlomené obří kře B-15 z roku 2000 je to ještě břídil - před 17 roky totiž ledovec zabíral plochu jedenácti tisíc čtverečních kilometrů, tedy téměř dvakrát větší než nyní Larsen.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz