Bulharsko

V Bulharsku se utopily dvě turistky z Česka, jedné bylo 11 let!

Velká tragédie se stala ve středu v bulharském Burgasu. V letovisku Slunečné pobřeží se utopily dvě turistky z České republiky. Jednašedesátiletá žena a jedenáctiletá dívka, která s rodinou známou byla na dovolené. Její tělo se ještě nenašlo. Vše ze břehu sledovala o dva roky starší sestra utopené dívky.

O tom, co se v Burgasu stalo, informovala TN.cz česká turistka, která po tragédii třináctileté dívce pomáhala. Tělo její sestry se ještě nepodařilo najít. Utonutí dvou turistek potvrdil také český velvyslanec v Bulharsku Dušan Štrauch.

"Došlo k potvrzenému utopení jedné osoby, české občanky. Druhá osoba, má trvalý pobyt v České republice, ale nejde o českou občanku, je v tuto chvíli stále považována za nezvěstnou, protože nebylo nalezeno tělo," potvrdil smutnou zprávu portálu TN.cz Štrauch.

"Máme hotel u pláže. Včera večer, asi okolo půl sedmé, jsme slyšeli volání o pomoc. Viděli jsme, že se někdo topí. Seběhli jsme z 15. patra dolů. Nějací lidé už tam skákali za paní, která se topila. Bohužel se tam topilo i dítě, které jsme neviděli. Na pláži byla ještě jedna holčička, sestra té, které se utopila. Ta mluvila česky, ale nikdo jí nerozuměl, protože tam byli samí cizinci," popsala tragické chvíle TN.cz svědkyně Jana.

"Když paní přitáhli na pláž, tak jsem jim pomáhala tělo vytáhnout. Podkládala jsem jí hlavu. Okamžitě tam lidé začali s masáží srdce. Dvakrát se volala záchranka, než vůbec byli ochotní přijet. Čekalo se půl hodiny, než byli vůbec ochotní přijet. Pak si šli lážo plážo po pláži, jako kdyby se nic nedělo," zlobí se na bulharské záchranáře Jana.

Související obsah

Myslí si, že včasnější pomoc by ženě zachránila život. Když ženě ostatní turisté poskytovali masáž srdce, zvracela. Jana k sobě celou dobu tiskla třináctiletou dívku, aby neviděla, že rodinná známá, se kterou na dovolené byla, zemřela. "Pořád jsme ji utěšovali, že se sestrička najde, ale tělo se nenašlo," dodala Jana. S dívkou, které nikdo jiný nerozuměl, jela do nemocnice.

"V té nemocnici s ní 3 nebo 4 hodiny vůbec nic nedělali. Prosila jsem je, aby jí dali něco na uklidnění, ale absolutní nezájem. Podmínky katastrofální. Lidi tam řvali bolestmi a nikdo se nestaral," říká z podmínek v bulharské nemocnici otřesená Jana.

Dívce nepomohla ani delegátka cestovní kanceláře, se kterou utonulá žena s dívkami cestovala. "Čekala jsem, že se ukáže v nemocnici, ale nic. Kdybychom nezavolali ambasádu, asi by ji tam nechali stát někde na pláži," uvedla Jana.

Související obsah

Její manžel se obrátil na pracovníky české ambasády v Bulharsku. "Byli naprosto úžasní. Přijeli za námi do nemocnice. Zařídili, aby holčinu převezli na policii. Ráno ji vyzvedli na stanici, znovu zavolali lékaře. Prý dostala něco na uklidnění a momentálně je v krizovém centru," chválí Jana pracovníky české diplomacie.

S tím, že jeho podřízení odvedli skvělou práci, souhlasí i velvyslanec Štrauch. "Strávili tím celý večer i noc. Zprostředkovávali veškeré věci kolem. To obnáší třeba jednání na policii, výslechy. Byla tam nezletilá osoba, které bylo potřeba poskytnout psychologickou pomoc, o to se naši lidé taky postarali," řekl velvyslanec.

Podle české turistky, která dívce pomáhala, je už na cestě do Bulharska tatínek obou dívek. Velvyslanec Štrauch tuto informaci nemohl potvrdit.

Rozhovor s českým velvyslancem Dušanem Štrauchem:

Co přesně se v Bulharsku stalo, je předmětem vyšetřování. Český velvyslanec ale upozorňuje, že Černé moře umí být zrádné. "Koupání v Černém moři obnáší občasné nebezpečí překvapivých spodních proudů, které osobě nebo osobám ztěžují návrat zpátky na pobřeží. Plavete, ale zůstáváte na místě. Může dojít k vysílení a k tomu, k čemu došlo," varuje Štrauch.

"Tvoří se tu spodní proudy. Před týdnem se tu topili další lidé," řekl bulharské televizi bTV plavčík Mario Todorov. Jeho kolega Blagovest Tonchev upozorňuje také na nebezpečné prohlubně v mořském dně, když se na stejném místě utvoří proud, je to pro turisty velmi nebezpečné. Plavčíci radí nesnažit se za každou cenu plavat ke břehu, ale pokusit se plavat podél břehu, což by mělo plavce z proudu uvolnit.

vbo, TN.cz

K tématu Bulharsko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz