Uvěznění

Záchrana psa: V Jablonci našli bordeteriéra, je to uvězněný Bart?

Už 11. den sledujeme osud psa Bárta, kterého se záchranáři snažili dostat ze skalní štěrbiny v Českém ráji, když tam zůstal uvězněný i s liškou, za kterou utekl. Zával kamenů se podařilo uvolnit. Jestli se zvířata dostala ven nebo ne, ale zůstává záhadou. Podobný pes se totiž objevil pár kilometrů od místa, kde ho záchranáři hledali. Jestli je to Bárt nebo ne, se snaží vypátrat Liga na ochranu zvířat. Majitelka psa se zhroutila.

Záhada ztraceného psa je teď ještě o něco záhadnější. Jen pár kilometrů od místa ztráty se našel pes stejného plemene, věku i pohlaví. Mohl by to být 7letý Bárt nebo ne?

"Za 20 let provozování útulku jsme borderteriéra měli jenom dvakrát a to vyloženě jenom na chvilku, kdy majitelům se pejsek ztratil," řekla TV Nova předsedkyně Ligy na ochranu zvířat Dagmar Kubištová "Není to tak rozšířené plemeno," připomíná veterinář Jaromír Baudyš.

Borderteriéra ve skále hledaly desítky lidí ale toho nalezeného nikdo, přestože je "papírový". To podle Kubištové prokazuje skutečnost, že pes je tetovaný. Jablonecký veterinář Baudyš připomíná, že se tetují jenom psi s průkazem průvodu.

Číslo v uchu je ale téměř nečitelné a nabízí několik možných kombinací. Pátrat se bude v databázi kynologické unie. "Teď je to taková trošku detektivka," dodala Kubištová.

Související obsah

Psa přijali v útulku v sobotu, tedy v den, kdy se přestal ozývat. Navíc to, co se ze štěrbiny ozývalo, podle veterinářů i myslivců ani nemusel být nutně nářek psí.

"Liška může vydávat takový nějaký štěkavý zvuky," připomíná veterinář Miroslav Peršín. Cestu za svobodou mohlo uvězněnému psovi umožnit odstranění závalu hasiči a dobrovolníky. V tu dobu tam podle Kubištové nebyla fotopast. "Možná, že jsem si vsugerovala nějaké věci, ale já si uchovávám naději, že by to Bárt mohl být," doufá Kubištová.

Související obsah

Veterináři si myslí, že by pes doběhnou z místa do 20 km vzdáleného Jablonce zvládnul bez problémů. Pořád ale existuje varianta, že se jedná o dva rozdílné psy. Ze skály už se ale nic neozývá.

"Mně by dost pomohlo, aby se mi majitelka ozvala a přijela tohoto pejska identifikovat," vyzývá Kubištová. Majitelka se ale neozývá - údajně se zhroutila. Na místě se i dnes objevili další amatérští záchranáři. Nenabídli ale variantu, kterou by už nevyzkoušeli hasiči.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč je pes nejoblíbenější zvíře? Tyto fotky vám dají odpověď!
VÁŠ PŘÍBĚH: Pes Topinka mi umí sundat ponožky

vbo, Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz