Islámský stát

ISIS ještě neřekl poslední slovo, do čela se dostává nový vůdce

ISIS ještě neřekl poslední slovo, do čela se dostává nový vůdce
Zdroj: Profimedia

Iráčané už několik dní oslavují osvobození Mosulu ze spárů Islámského státu. Druhé největší irácké město ovšem po bojích připomíná spíš měsíční krajinu a navíc to vypadá, že teroristé ještě zdaleka neřekli poslední slovo.

O tom, jak těžké ještě bude ozbrojence Islámského státu porazit, názorně vypovídají právě boje v Mosulu. Jak připomíná magazín Time, v polovině roku 2014 stačilo teroristům jen pár dní na to, aby město ovládli.


Zpátky už to ovšem zdaleka tak snadno nešlo - osvobozování města totiž trvalo bezmála tři čtvrtě roku a irácké armádě se znovudobytím Mosulu musela pomáhat mezinárodní vojenská koalice.


Jenže město je v podstatě celé rozbombardované. A ty budovy, které ještě stojí, jsou poseté dírami od kulek a dělostřeleckých granátů. OSN odhaduje, že přestavba města potrvá roky a bude stát miliardy dolarů.


Takhle vypadá irácký Mosul po osvobození od ISIS:I když Islámský stát ztratil v Mosulu svou iráckou baštu, teroristé rozhodně neskládají zbraně a s rukama složenýma v klíně nečekají na konec. A to ani poté, co se ukázalo, že vůdce hnutí Abú Bakr Bagdádí je na několikátý pokus už opravdu po smrti.


Jenže ani to islamisty nezastavilo - podle televize al-Arabíja se totiž na uvolněné místo drápají jiní velitelé. Nejžhavějším kandidátem na uvolněnou pozici vrchního velitele je podle televize Jalaluddin al-Tunisi, který momentálně  velí islamistům v Libyi.


ISIS nového vůdce nutně potřebuje, teroristé totiž v poslední době utrpěli několik těžkých porážek a přišli o řadu zkušených vojevůdců," připomíná al-Arabíja.


Související obsah


Al-Tunisi, jak jeho jméno napovídá, pochází z Tunisu, ale dlouho žil ve Francii, kde dokonce získal občanství. Do severní Afriky se vrátil, když tam odstartovala série revolucí a převratů.


Potenciální nový vůdce Islámského státu měl k zabitému Bagdádímu velmi blízko, koneckonců to byl právě Bagdádí, kdo al-Tunisiho loni jmenoval emírem, tedy vrchním velitelem libyjských islamistů. A tomu se podařilo posílit vlastní řady o přeběhlíky z jiných teroristických skupin napojených na al-Kájdu.

Související obsah


Otázkou je, jestli dokáže al-Tunisi, pokud opravdu stane v čele Islámského státu, zvrátit sérii porážek. Islamisté totiž ustupují v podstatě všude a z velkých měst drží už jen syrské Rakká. A i tam už se tlačí vojáci, kteří hodlají islamisty vyhnat.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz