Proud

Češky v Bulharsku utopil zpětný proud! Expert: Nebojujte s ním!

Češky v Bulharsku utopil zpětný proud! Expert: Nebojujte s ním!
Zdroj: Thinkstockphotos

Dvě české turistky se podle záchranářů v Bulharsku utopily kvůli spodním proudům. Jde o silné zpětné proudy, které mohou stát život i zdatného plavce. Jak se jim vyhnout a co dělat, když se do "rip currentu" dostanete?

Česko zasáhla ve středu tragická zpráva z Bulharska. V Černém moři se utopila 11letá dívenka a 61letá žena, které byly v Burgasu na dovolené. Podle záchranářů mohou za smrt Češek spodní mořské proudy, které se v místě tvoří.

Takzvané "rip currenty" vznikají po nárazu vln na břeh. Voda v tom místě silným proudem odtéká zpět do oceánu. Objevují se nepravidelně a nečekaně, což je jeden z důvodů, proč jsou tak nebezpečné.

Nejlépe jsou spodní proudy viditelné z výšky, dají se ale pozorovat i z pláže. Většinou jde o místa, která se turistům zdají jako klidná. Hledejte plochu širokou několik metrů až desítek metrů, která má jinou barvu, než okolní voda. Může být tmavší, nebo světlejší, s pěnou, řasami... A pohybuje se od břehu směrem do moře.

Související obsah

Některé rip currenty dosahují až šířky 50 metrů, délky pár stovek metrů a rychlosti až 15 km/h. Snadno vás tedy strhnou, pokud stojíte ve vodě jen kousek od břehu. Stává se to hlavně nezkušeným plavcům, kteří se bojí jít dále do vody. Spodní proud ale může udolat i zdatného sportovce.

Pokud byste se do zpětného proudu dostali, hlavně nepanikařte. Zachovejte si klidnou hlavu a pokuste se vzpomenout, co v takovém případě dělat. Především s proudem nebojujte! Neplavte zpět ke břehu, přestože vám to bude intuice napovídat.

Snažte se plavat spíše podél pobřeží, abyste se dostali z rip currentu pryč. Pokud to nejde a pořád cítíte proud, zůstaňte v klidu. Nechte se unášet - nebojte se, proud vás neodnese na širé moře, maximálně desítky metrů od břehu, nestáhne vás ani pod vodu. Navíc zmizí během pár minut a vy se tak budete moci vrátit na pláž.

Podívejte se na reportáž TV Nova o tragickém případu: 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Turistka nerespektovala značku u pláže! Kvůli tomu zemřela

Chlapec (†4) šel s rodiči do bazénu, zanedlouho doma zemřel. Opravdu můžeme zemřít na tohle?

Voda volá! Jak u ní neriskovat zdraví nebo dokonce i život?

epa, TN.cz

K tématu Proud

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz