Sebeobrana

Teroristický útok na pláži. Co dělat a jak se ubránit jen v plavkách?!

Teroristický útok na pláži. Co dělat a jak se ubránit jen v plavkách?!
Zdroj: Twitter

Útok na turisty na pláži v egyptské Hurghádě minulý týden ukázal, že teroru můžeme čelit kdekoli a kdykoli. Jak se v takové chvíli zachovat, jde se na podobný útok připravit? Zeptali jsme se experta.

V oblíbeném letovisku Hurghada v Egyptě došlo minulý pátek k útoku, kdy ozbrojený muž zabil na pláži dvě ženy a další pobodal, včetně jedné Češky.

Podobný útok se stal například v Tunisku před dvěma lety. Spousta lidí, ale netuší, jak se v takovéto situaci zachovat. Ležíme na pláži, užíváme si klid a najednou zahlédneme útočníka s nožem. První reakcí bude strach, ten je však těžké přemoct.

"Jedná se o útoky, na které je obtížné se připravit. I trénovaní lidé mohou mít strach, já bych ho měl také," řekl TN.cz instruktor sebeobranného systému Kalah Pavel Strouhal.

Související obsah

"Pouze 1 % lidí v těchto situacích nemá strach. Reakce organismu jsou různé, někdo může ztuhnout, někdo se rozklepe. Zachovat klidnou hlavu by mohlo být lehčí, když máme základní know-how, víme, co dělat a hlavou nám proběhne scénář, jak obranu provedeme," dodal.

Pokud se do této situace dostaneme, je důležité utéct. Když se nám to nepodaří, měli bychom se snažit útočníka zneškodnit. "Základ je utéct, schovat se. Pokud to není možné, měli bychom vzít do ruky tzv. distanční předměty, které by mohly útočníkovy ublížit, například židle. Útočník je ovšem hnán velkou motivací, většinou náboženstvím, drogami nebo alkoholem, takže nebudeme mít takové štěstí, že ho i tak odradíme," řekl Strouhal.


"Musíme-li s útočníkem přímo bojovat, je důležité se snažit zachytit jakýmkoli způsobem útočníkovu ruku, ve které má nůž, ideálně oběma rukama tak, aby nemohl pokračovat v bodání. Nesnažit se ustoupit. Poté se mu snažit hodně ublížit, například kopy do rozkroku, útoky na oči či krk nebo kousáním. Měli bychom se snažit útočníka přivést do bezvědomí, což je ale obtížné bez předchozího tréninku a také proto, že tito útočníci mají snížený práh bolesti,“ doplnil.

Související obsah

"Pokud je kolem nás více lidí, je ideální pokusit se přimět ostatní, aby nám pomohli. Zde je to opět obtížné, jelikož každý se může zachovat jinak a snažit zachránit hlavně sám sebe," řekl Pavel Strouhal.

Dopředu bychom se měli připravit na to, že se do těchto situací můžeme dostat i my, vše je ovšem důležité nejdříve natrénovat, abychom měli šanci tyto věci aplikovat. "Důležité je trénovat reakce a připravit se na to, že se to může stát i nám. Trénink jakéhokoli obranného systému pouze zvyšuje o několik procent naši šanci na přežití,“ dodal Strouhal.

Podívejte se na reportáž o útoku v Hurghadě:

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz