Cestujeme bezpečně

Platíte v zahraničí kartou? Pozor! O tomto poplatku ví jen málokdo

Stále více Čechů využívá při platbách v zahraničí platební kartu namísto hotovosti. Může to být pohodlnější, protože u sebe nemusíte nosit velké množství bankovek. Musíte si ale dát pozor na poplatky, které by vám dovolenou mohly pořádně prodražit.

Platit na dovolené kartou je u Čechů stále oblíbenější. Při cestě do zahraničí byste si ale vždy měli vyměnit část peněz za měnu cílové destinace. Není totiž nic horšího, než když se snažíte najít bankomat v místě, které vůbec neznáte. Banky si za výběr navíc často účtují poplatky. O tom, na jaké věci byste si při platbě kartou v zahraničí měli dát pozor, mluvil ve Snídani s Novou ekonom Petr Zámečník.

Ještě před odjezdem je dobré si zjistit, jaký kurz bude banka účtovat za používání platební karty. "Zpravidla banky, které nabízejí výběr z bankomatu v zahraničí zdarma nebo s nižšími poplatky, mají horší směnný kurz. Pokud má například člověk více platebních karet od různých bank, je dobré si to před odjezdem porovnat," poradil Zámečník.

Většina bank mívá za výběr z bankomatu v zahraničí poplatek. Ten bývá od 50 do 150 korun. Obvykle to bývá fixní část + procento z vybírané částky. Naproti tomu platba kartou u obchodníka nijak zpoplatněna není.

Související obsah

Můžete se setkat se situací, kdy vám platební terminál nabídne dvě možnosti - jestli chcete platit v korunách, nebo v měně dané země. "V tomto případě vždy volit lokální měnu, ať už jsou to eura, dolary nebo jakákoli místní měna. Pokud člověk zvolí české koruny, tak na koruny bude měnu převádět místní banka a ta má vždycky horší kurz než ta naše," upozornil ekonom.

Ale pozor, i při platbách u obchodníka můžete být nemile překvapeni poplatky. Na pokyn obchodníka se totiž vaše platba může zaúčtovat jako tzv. cash advance. To je služba, díky které vám při předložení platební karty vydají třeba v bance nebo směnárně peníze v hotovosti. Jenže za tu si banka účtuje poplatky v řádu až stovek korun. Informuje o tom úterní Právo.

Po každé platbě si proto zkontrolujte účtenku. Pokud je na ní jakákoli zmínka o výběru hotovosti, i když jste ji nepožadovali, daného obchodníka na to upozorněte a kontaktujte svou banku. Ta je většinou ochotná chybně naúčtovaný poplatek vrátit. Vždy si ale doklad z obchodu schovejte pro případnou reklamaci! 

Související obsah

Může se vám také stát, že cestujete do exotické země, jejíž měna není v českých směnárnách k sehnání. Pak si koruny vyměňte za platidla, jako jsou eura nebo dolary, a ty následně směňte v dané zemi za místní měnu. "Více se vyplatí eura než dolary. Eura bývají přijímána bez dalších podmínek. U dolarů se můžete setkat s tím, že směnárny například nepřijímají některá čísla bankovek, starší bankovky apod." doporučil Zámečník.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz