Jiřina Bohdalová

Bohdalová a další naletěli bankéři KB. Prodával jim padělky obrazů

České celebrity naletěly již bývalému bankéři Komerční banky, který jim prodával padělané obrazy. Když zjistil, že se o padělky zajímá policie zmizel. Mezi podvedenými jsou podie webu irozhlas.cz herečka Jiřina Bohdalová, ředitel rádia Impuls Jiří Hrabák nebo režisér Ivan Zachariáš.

Komerční banka přidělovala všem zmíněným osobnostem privátního bankéře Radka Pokludu s tím, že má na starosti právě VIP klienty. Ten pak sledoval stavy jejich účtů, a když jim přišla vyšší suma peněz, nabízel, ať investují do umění, uvedl Český rozhlas.

Jiřině Bohdalové prodal například obraz od Emila Filly, s názvem Zátiší s dýmkou a hrozny, za 1,95 milionů korun, ředitel rádia Impuls si od bankéře koupil obrazy za více než 5 milionů korun a režisér Ivan Zachariáš za akvarel Josefa Čapka zaplatil 1,7 milionů korun. Bankéř obrazy prodával přímo v pobočce banky na Václavském náměstí.

K případu se vyjádřil pouze advokát herečky Jiřiny Bohdalové Michal Morawski: „Pan bankéř to prezentoval tak, že se jedná o propadlé zástavy Komerční banky a že KB nabízí tyto obrazy svým VIP klientům k odkupu za odpovídající ceny. Paní Bohdalová se cítí velice podvedena jak ze strany bankéře, tak ze strany Komerční banky. Neměli jsme tušení, že jde o padělek,“ řekl Českému rozhlasu. Další podvedení se k případu nechtěli vyjadřovat.

Banka se nevyjadřuje, bankéř je na útěku

Obrazy bankéř Radek Pokluda odkupoval od překupníka Jaroslava Frӧhlicha, který byl vyšetřován kvůli obchodování s padělky, z Galerie Praha nebo z aukční síně Historie Praha, kterou vlastní Petr Dědek. Když ale zjistil, že se o prodané obrazy zajímá policie, dal se na útěk. Detektivové ho vystopovali v Istanbulu a před tím na Fidži.

Komerční banka se odmítá k problému hlásit. Petr Zúbek, mluvčí Komerční banky, poslal krátké vyjádření webu Radiožurnálu: „Komerční banka nemá žádné informace o údajně podaném trestním oznámení. Jakoukoliv účast Komerční banky na soukromých aktivitách bývalého zaměstnance striktně vylučujeme. Komerční banka nekomentuje probíhající trestní řízení.“

Do případu je zapleteno více lidí

Petru Dědkovi obrazy prodávala do aukční síně Historie Praha Marie Pospíšilová, která již v minulosti měla problémy se svou věrohodností. Soud ji odebral razítko znalce uměleckých děl v roce 2002, co jí ale nebránilo, aby posudky psala dál.

Související obsah

Marii Pospíšilové obrazy vozila Eva Frӧhlichová, manželka Jaroslava Frӧhlicha, která se ovšem představovala pod svým dívčím jménem Vaňková, aby tak odpoutala pozornost od svého muže. Oba jsou totiž obžalovaní pro podvody s padělky obrazů.

Jaroslav Frӧhlich se brání a tvrdí, že všechny obrazy nakupoval jako pravé a měl k nim i znalecké posudky. Soud by měl jeho případ vyřešit během několika měsíců.

md, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz