Plavidlo

USA mají novou letadlovou loď. Trump: "Nepřátelé už se bojí!"

Nejdražší válečné plavidlo v historii amerického námořnictva USS Gerald Ford nastoupilo s velkou pompou do služby. Letadlovou loď nové generace s jaderným pohonem pokřtil na oficiální ceremonii v Norfolku prezident USA Donald Trump. Podle něj je kolosální loď zárukou vítězství.

"Tímto zařazuji do služby americkou loď Gerald R. Ford," prohlásil slavnostně vrchní velitel ozbrojených sil Spojených států amerických Donald Trump. Právě těmito slovy začala válečná odysea největší chlouby amerického námořnictva.

Výroba letadlové lodi USS Gerald Ford zhltla neuvěřitelných 288 miliard korun. Válečný obr o výtlaku přes 100 tisíc tun je schopný pojmout až 90 letadel a vrtulníků.

Cestu k nepřemožitelnosti mu dláždí nejen moderní elektromagnetické letecké katapulty a rozšířená letadlová paluba umožňující rychlejší start letadel, ale i dvojice nových jaderných reaktorů, které mají oproti svým předchůdcům několikanásobně vyšší výkon. Výhodou je i multifunkční radar s elektronickým skenováním.

Související obsah

"Ať už se toto plavidlo ukáže na jakémkoliv horizontu, naši spojenci mohou zůstat klidní. Naši nepřátelé se ale budou třást strachy, protože budou vědět, že Amerika přichází a že Amerika přichází silná," hlásal Trump.

Kolosální válečná loď má navíc ušetřit celkové provozní náklady. K obsluze plavidla totiž postačí jen 4660 členů posádky, což je přibližně o 500 méně než u starší třídy. Do válečných operací bude loď nasazena po čtyřletém testovacím období.

Petra Matýsková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz