Bodavý hmyz řádí. Může jít o život, varuje záchranka! RADY EXPERTA

Bodavý hmyz řádí. Může jít o život, varuje záchranka! RADY EXPERTA
Zdroj: Profimedia

Léto přeje koupání, výletům a pobytu venku. A bohužel přeje také hmyzu. I tomu, který kouše nebo bodá. Dokazují to statistiky, které zveřejnila středočeská záchranka.

Záchranáři přitom evidují jen bodnutí, ke kterým jsou voláni, což je zpravidla kvůli alergické reakci. Skutečná čísla tak budou mnohonásobně vyšší než ta, která uvádějí zdravotníci.

"Počet výjezdů k lidem, u kterých se objevily zdravotní komplikace po bodnutí hmyzem, s postupujícím létem vždy roste. Za měsíc červenec tak středočeští záchranáři dosud vyjeli ke 155 pacientům s alergickou reakcí na hmyzí bodnutí," uvedla mluvčí záchranky Petra Effenbergerová.


Související obsah


Mezi jednotlivými okresy jsou ovšem obrovské rozdíly, které si ani záchranáři neumějí vysvětlit. Například na Benešovsko jely zdravotnické posádky třicetkrát, zato na Kladensko jen čtyřikrát a na Mělnicko pětkrát.


Čísla za další okresy: Beroun (6), Kolín (3), Kutná Hora (15), Mladá Boleslav (8), Nymburk (8), Praha-východ (11), Praha-západ (25), Příbram (28), Rakovník (6). Jednou zasahovali středočeští zdravotníci i v Praze a u pěti výjezdů není okres uvedený.

"V některých případech jde o život ohrožující reakce, jejichž průběh může být velmi překotný, kdy po hmyzím bodnutí dojde k rozvinutí anafylaktického šoku, následnému bezvědomí a zástavě srdeční činnosti," vysvětluje Effenbergerová. Záchranáři pacientům se silnou reakcí dávají kortikoidy, antihistaminika, léky na podporu krevního oběhu a jako poslední "záchranu" i adrenalin.


Jak alergickou reakci a anafylaktický šok poznat?

Větší otok, červené skvrny po těle, svědění, zhoršená průchodnost dýchacích cest, záchvat podobný astmatickému, opocenost, pokles krevního tlaku, pocit na omdlení, křeče, bezvědomí a někdy i srdeční zástava.

První pomoc při pobodání hmyzem:

Lokální otok v místě bodnutí je normální. Účinné bývá chladit místo bodnutí a namazat ho volně prodejnou mastí s obsahem antihistaminik.


Související obsah


Alergici by si měli aplikovat léky, které mají od svého lékaře (tablety, čípky nebo injekci, tzv. EpiPen), a zavolat záchrannou službu.


Při bodnutí v dutině ústní nebo na krku otok zpomalí studený obklad a cucání ledu nebo zmrzliny. V případě většího počtu žihadel či bodnutí v ústech je lépe zavolat záchrannou službu, i když poštípaná osoba není alergik.

Poznámka redakce: Statistiky jsou aktuální k datu 27. 7.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

BLÁZEN? Muž si libuje v náletech včel. Žihadel se nebojí

KONEČNĚ TO VÍME: Žerou vás snad komáři? Tady jsou důvody, proč vám nedají pokoj!

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Hmyz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz