Češka

Od lehkých zranění ke klinické smrti! Lékaři řekli, jak je to možné

Z Egypta přišla v noci smutná zpráva. Češka pobodaná při útoku v Hurghadě zemřela v nemocnici. Už dříve ministerstvo oznámilo, že ji naživu drží jen přístroje a není naděje na zlepšení. Podle prvních zpráv přitom měla Lenka jen lehká zranění. Jak se mohl její stav tak zhoršit?

Ještě před několika dny to vypadalo, že se pobodaná Češka plně zotaví. Její rány na nohou a zádech se dobře hojily a dokonce už vstávala z postele. Po více než týdnu od útoku ale přišla šokující zpráva - Lenčin zdravotní stav se prudce zhoršil.

O dva dny později lékaři oznámili, že Češka je ve stavu klinické smrti, naživu ji udržují jen přístroje a neexistuje naděje, že by se to zlepšilo. V noci na čtvrtek Lenka v káhirské nemocnici zemřela. Jak je ale možné, že její "lehké zranění" mohlo nakonec skončit smrtí?

Podle lékařů postihlo Češku multiorgánové selhání, které se nedá předvídat. "Z biologického hlediska jde o komplexní děj, na kterém se podílejí různé mechanizmy převážně imunitní soustavy, s velmi špatně predikovatelným průběhem a velkou individuální variabilitou," potvrdil lékař Ondřej Franěk.

Související obsah

S jeho slovy souhlasí i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. "Někdy můžete pozorovat, že stav, který se zdá jako lehký, se vyvine v těžký šokový stav a následkem toho může dojít i k sepsi," uvedl ministr. Prvotní příčinou může být závažný úraz nebo náhlé onemocnění, spojené s poškozením tkání. Následuje závažná infekce, která vede až k selhání orgánů.

"Velmi zjednodušeně lze říci, že se v principu jedná o reakci obdobnou, jako v případě infekčního onemocnění, ale tato reakce není namířena proti vnější infekci, ale vlastním tkáním a orgánům," doplnil Franěk. Tělo pak není schopno udržet stálost vnitřního prostředí, protože musí "řešit" několik závažných věcí najednou.

Každý člověk ale reaguje jinak. "Záleží na tom, v jakém 'poměru' se sejde závažnost události, poškození konkrétních orgánů, léčebné postupy, vrozené predispozice a aktuální tělesná kondice pacienta, kontakt s případnou infekcí a řada dalších vlivů," vypočítal lékař.

"Multiorgánové selhání je komplikace, kterou známe po závažných stavech pacientů. Dochází k němu i několik dnů po zdánlivé stabilizaci člověka, tělo celkově nezvládne zátěž. Medicína, bohužel, není všemocná," uzavřel ředitel pražské záchranky a šéf lékařského týmu, který do Egypta letěl, Petr Kolouch.

Češku pobodal útočník na pláži v Hurghadě v pátek 14. července. Podle prvotních zpráv měla lehká zranění na nohou a zádech. Její bratr však pro deník MF Dnes odhalil, že byla pobodaná také na krku. Přesný zdravotní stav nechtělo ministerstvo zahraničí komentovat. Kromě Češky zranil terorista ještě další tři ženy, dvě zabil.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NOVÝ VÝZKUM: Existuje život po smrti? Vědci odhalili zajímavou skutečnost!

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz