Dálnice

České dálnice čeká velká změna, do konce léta zmizí billboardy

Tisíce billboardů by měly zmizet do konce prázdnin z českých dálnic. Od září totiž začne platit novela zákona o pozemních komunikacích, která to nařizuje.

Novela se netýká pouze dálnic, billboardy musí do 1. září zmizet také ze silnic první třídy. Jsou jich zhruba tři tisíce. Společnosti provozující venkovní reklamu slíbily, že zákon budou respektovat.

Novela zakazuje umístit billboardy ve dvousetmetrovém ochranném pásmu podél dálnic. Zákon platí už od roku 2012, doteď ale platilo přechodné pětileté období, díky němuž se stát vyhne arbitrážím s provozovateli venkovních reklam kvůli zmařeným investicím.

Ministerstvo chce od září kontrolovat, zda skutečně provozovatelé zákon dodržují, Ředitelství silnic a dálnic případné zbylé billboardy zlikviduje vlastními silami. V Česku je odhadem pětadvacet tisíc billboardů, většina z nich v obcích, kde zůstanou.

Související obsah

Za pronájem ploch dostávaly každým rokem zhruba 114 milionů a lidé vlastnící pozemky, na kterých taková reklamní plocha je, asi 340 milionů. Podle některých opozičních politiků odstranění billboardů od silnic nezvýší bezpečnost provozu, ministr dopravy je ale přesvědčen, že ano.

vbo, Jakub Pacner, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz