Poslanci

Kampaň zesměšňuje poslance. Dělá z nich kouzelníky s penězi

Kampaň zesměšňuje poslance. Dělá z nich kouzelníky s penězi
Zdroj: oficiální zdroj

Nejen politici a politické strany promluví do více méně zahájené předvolební kampaně. Se svým hlasem přijde a vlastně už přišla také iniciativa Rekonstrukce státu. Vylepila první čtyři billboardy zesměšňující poslance, kteří koncem února totálně rozbili zákon o registru a zveřejňování smluv.

Iniciativa Rekonstrukce státu plánuje vylepit skoro padesát billboardů zesměšňujících politiky, kteří v únoru vyvolali pobouření, když osekali zákon o registru smluv. Ten měl sloužit k potírání korupce a ke kontrole toho, jak stát, kraje, města, obce, úředníci a politici všech úrovní hospodaří s "našimi", tedy veřejnými prostředky, které od svých občanů stát získává.

Celkem osmdesát poslanců (ze 159 přítomných) z registru smluv vyjmulo národní a státní podniky "a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu". Celkově tak poslanci před veřejností ukryli rozdělování částky zhruba 148 miliard korun.

Související obsah

Šlo hlavně o poslance ČSSD, KSČM, ODS i části KDU-ČSL. (Pokud chcete znát jejich jmenovitý seznam, podívejte se na tabulku v závěru článku. Je v ní uvedeno, kdo a z jaké strany jak hlasoval.) Rekonstrukce státu to ale nechce nechat jen tak a voličům chce jednotlivá jména zákonodárců, kteří chtěli smlouvy utajit, před volbami připomínat.

Jako první přišla řada na Milana Urbana (ČSSD), Václava Snopka a Jana Klána (oba KSČM) a Jana Zahradníka (ODS). Na billboardech vystupují jako kouzelníci, kteří "nechali zmizet 150 miliard". Jen Milan Urban je v trochu jiné roli "čističe", který s mopem v ruce a úsměvem na tváři sděluje "vyčistil jsem registr smluv od smluv".

Plochy na billboardech si Rekonstrukce státu pronajala v Pardubicích, Českých Budějovicích, Kolíně a v Čáslavi. Prvních deset plakátů vylepí samotná iniciativa z darů svých podporovatelů. Dalších 36 přislíbila zaplatit společnost RegioJet Radima Jančury.

Billboardy stojí poblíž poslaneckých kanceláří zmíněných poslanců a Rekonstrukce státu se ani netají s tím, že chce voliče upozornit na jejich hlasování. "Volby již nejsou daleko. Pokládáme tedy za důležité výrazně ukázat voličům, kdo z poslanců prazvláštní koalice ČSSD-KSČM-část ODS-část KDU-ČSL ve Sněmovně výjimky silně lobbované zástupci státních i městských podniků podpořil,“ vysvětlil Pavel Franc, ředitel firmy Frank Bold, jeden z pěti garantů platformy Rekonstrukce státu.

Poslanci tak podle Rekonstrukce státu vytvořili i metodu, jak třeba z pokladny města či obce šikovně a utajeně ukrást peníze. Stačí když nějakou smlouvu neuzavře přímo radnice, ale městem zřízená a provozovaná firma. Například technické služby. Taková smlouva se už musí utajit, i když je předražená a podepsaná s bratrancem starosty. Kdyby ji ale podepsal za sebe starosta ve své kanceláři, musel by ji zveřejnit na internetu v registru smluv. Trik s městskou firmou tak podle iniciativy pomáhá korupci skrýt.

Masivně ořezaná novela o registru smluv ještě není platná. Zamířila do Senátu, který by mohl tvůrčí nápady poslanců shodit ze stolu. O novele se bude v Senátu rozhodovat 19. dubna.

Zdroj: PSP ČR
Zdroj: PSP ČR
tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz