Opava

Ředitel nám nařídil dávat pokuty za stažené okno, tvrdí strážník

Pokutovat řidiče, kteří nechají auto zaparkované se staženým oknem nám nařídil ředitel městské policie, tvrdí jeden z opavských strážníků, kteří si přál zachovat anonymitu. Jeho nadřízený popírá, že by taková praxe v Opavě byla.

Stažené okénko u auta. Případ, který v Opavě strážníci předali odboru dopravy magistrátu. Ten může řidiči vyměřit pokutu až 2500 korun. Televizi Nova se ozval strážník, který tvrdí, že mají pokyn, se právě na okénka zaměřit. Podle něj se přitom podobné případy v minulosti řešily pouze domluvou.

"Pan ředitel trvá na tom, že to přestupek je a nutí nás k tomu, abychom tyto přestupky oznamovali, protože jako strážníci je na místě řešit nemůžeme," řekl TV Nova jeden z opavských strážníků.

Ředitel městské policie Peter Horváth trvá na tom, že žádný ze strážníků nikdy nedal pokutu za otevřené okénko u auta, s tím ale nesouhlasí jeho podřízený.

"Pokud vám někdo nařídí, že to máte udělat, pak to proto uděláte. Když to neuděláte, hrozí vám výtka, pak druhá a pak propuštění," vysvětluje strážník, proč v Opavě údajně městská policie otevřená okénka pokutuje.

"V tom zákoně je, že pokud někdo nezajistí vozidlo, tak je to možnost spatřovat to jako přestupek. Tam není nic o tom, že to přestupek je," řekl ředitel Horváth.

Související obsah

Právníci si výkladem nejsou jistí. Podle advokáta Jaroslava Kopeckého by bylo správné, aby strážníci řidiče jen upozornili, protože nemohou vědět, že nemá vůz proti krádeži zabezpečený jinak. Že to není přestupek si myslí i advokát Jan Černý.

O pokutě za stažené okénko auta budou úředníci opavského magistrátního odboru dopravy teprve rozhodovat. I pro ně jde prý o neobvyklý případ.
 

vbo, Jan Socha, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Opava

Důležité Události

Píše se na Deník.cz