Změna

ZMĚNY OD SRPNA: Nižší dávky lidem bez práce i změny v dopravě

Srpen bude pekelný nejen co se vysokých teplot týče, ale i z hlediska změn v městské hromadné dopravě nebo zavádění nových modrých zón v hlavním městě. Co všechno s sebou následující měsíc přinese, se dozvíte v přehledu níže.

Nižší dávky pro nezaměstnané

Dlouhodobě nezaměstnaným lidem mohou od srpna klesnout dávky - a to až na existenční minimum ve výši 2200 korun. Změny se týkají lidí, kteří jsou nezaměstnaní půl roku a déle a zároveň neodpracují ve veřejné službě alespoň dvacet hodin měsíčně. Naopak se to netýká lidí na rodičovské dovolené.

Pokud příjemce dávek v hmotné nouzi projeví aktivitu a odpracuje alespoň 30 hodin měsíčně, naopak si finančně přilepší - a to o 605 korun měsíčně. Práci ve veřejné službě mohou nabízet neziskové organizace i radnice. Zákon, který umožňuje Úřadu práce ČR snižovat dávky dlouhodobě nezaměstnaným, platí už od února, až nyní ale ke snížení dávek mohou úřady fakticky přistoupit.

Opravy a výluky

Z hlediska oprav a s tím souvisejících výluk a změn v jízdních řádech je toto léto opravdu pekelné. V Praze mezi zastávkou Vltavská a Strossmayerovým náměstím téměř měsíc nepojedou tramvaje. Od srpna se kvůli opravě eskalátorů navíc uzavře výstup ze stanice Anděl ve směru k obchodnímu centru. Naopak v Ústí nad Labem jsou ve vybrané termíny posílené turistické linky (cyklobusy) číslo 20 a 21. Přehled změn v MHD, které budou u vás, najdete zde:

Související obsah

Dopravní integrace

K termínu 26. 8. 2017 se připravuje významné rozšíření systému Pražské integrované dopravy do oblasti Kladenska. Na jednu jízdenku tak bude možné cestovat nejen pražskou MHD a vlakem, ale také všemi autobusovými linkami mezi Prahou a Kladnem, Kladnem a Slaným, celou MHD v Kladně i dalšími doplňkovými regionálními spoji. Podrobnější informace najdete zde.

Další modré zóny

Hned o devět nových lokalit se koncem srpna rozšíří modré zóny v Praze. Parkovací omezení se dotkne Horních Kobylis, Střížkova, Ďáblic, Petřin, ale i několika ulic v blízkosti Evropské, Hřebenky, Malvazinek, Motola a Starého Barrandova.

Související obsah

Novela zákona o zbraních

Pokud policie získá dojem, že u někoho došlo k tak velké zdravotní změně, že by mohl ohrozit život svůj nebo někoho v okolí, může mu od srpna zabavit i legálně drženou zbraň. Doposud bylo třeba mít nejprve znalecký posudek, který by zdravotní stav majitele pistole nebo pušky zhodnotil.

Pokud držitel střelné zbraně odmítne zbraň policistům vydat, mohou policisté vrazit i do jeho bytu nebo na pozemek. Nově se také zpřísní zákony týkající se zacházení s municí civilními osobami, jejího skladování a evidence.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jezdíte v MHD načerno? Těchto pět výmluv revizorům určitě neříkejte!

ŘIDIČ SE JEN DIVÍ. Další vyhláška opět mění pravidla provozu na kruhových objezdech 

lud, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz