Billboardy

Billboardům odzvonilo: Reklamní agentury přijdou o miliony ročně!

Kolem všech dálnic a silnic první třídy můžeme v Česku vidět zhruba 3000 billboardů. Do září by podle nového rozhodnutí měly všechny zmizet.

Z Českých dálnic a silnic prvních tříd mají být odebrány do konce prázdnin všechny billboardy. Nařizuje to novela zákona o pozemních komunikacích, která stanovuje ochranné pásmo, ve kterém reklamní plochy nesmějí stát.

Zatímco experti na bezpečnost dopravy to vítají, podle provozovatelů venkovních reklam je regulace příliš přísná. Reklamní agentury tak přijdou o desítky milionů korun ročně.

Zákon platí už od roku 2012, teď končí pětileté období, díky němuž se stát vyhne arbitrážím s provozovateli billboardů kvůli zmařeným investicím. Ministerstvo dopravy chce odstranění reklam od září kontrolovat, zbylé billboardy ředitelství silnic a dálnic zlikviduje vlastními silami.

"Přesto, že rozumím tomu, že pro někoho je to byznys, který ho živí, a který mu někdo jednou povolil, tak to vnímám pozitivně. Pokud řidič ztratí pozornost vlivem billboardu, může způsobit nehodu," vysvětluje Irenej Štalmach BESIP.

Některým lidem však přijde novela zákona příliš striktní. "Nelíbí se nám regulace, která je na dálnicích, protože 250 metrů je nejpřísnější regulace v Evropě. Jsme otevřeni dialogu, chceme, aby jich bylo méně, aby byly regulované, ale nechceme je rušit úplně," uvedl Michal Pavlas ze Svazu provozovatelů venkovních reklam.

Podle odborníků na dopravu představují pro řidiče nebezpečí také mohutné konstrukce, na kterých billboardy stojí. Konstrukce musí být bytelná, aby vydržela nápory větru. Kdyby do ní řidič narazil autem nebo motorkou, následky by mohly být smrtelné.

ten, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz