Domácí

Billboardy od silnic nezmizely ani po pěti letech. Odstraňování je komplikované

Pět let už platí zákon, který ukládá majitelům nelegálních reklamních ploch v blízkosti dálnic a silnic prvních tříd, aby své poutače odstranili. Jenže v některých krajích jich pořád zůstávají stovky, a dokonce vznikají i nové. Konstrukce by měly odstraňovat úřady a náklady pak vymáhat po majitelích. Jenže i s tím jsou komplikace.

Z Pardubic do Hradce Králové trvá cesta 15 minut. A za tu dobu na pozornost řidiče útočí hned osm billboardů. "Já jsem úplný odpůrce billboardů," uvedl jeden z oslovených šoférů. "Mělo by to zmizet," myslí si další.

Na zpáteční cestě oči šoféra sklouznou dokonce po 10 billboardech. Kvůli ziskům reklamních agentur zbytečně umírají řidiči. Na dálnici D8 jeden uhořel kvůli billboardu. Na Vyškovsku se osm volejbalistek těžce zranilo po nárazu do betonového podstavce.

Související obsah

Uběhlo pět let a u dálnic a jedniček neměl stát jediný poutač. V Olomouckém kraji jich ale zůstává ještě 250. Ve Zlínském kraji muselo pryč přes 1 000 reklamních poutačů, jenže se stává, že čas od času se objeví nové.

Ani na Ústecku přesně nevědí, kolik nosičů reklamy vlastně přes noc vyrostlo. "Nelze v žádném případě říci, kolik jich ještě zbývá odstranit. Jsou období, například před volbami, kdy se objeví velké množství reklam," informovala mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

Třeba Královéhradecký kraj se pustil do bourání. Čtyři desítky nechal kraj odstranit na své náklady a tyto peníze vymáhal nebo vymáhá," sdělil mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

Jenže když v roce 2019 byly náklady 300 tisíc korun, vymoci se podařilo jen desetinu. Takže aby neprodělali, třeba v sousedních Pardubicích úředníci bojují spíš slovem než kladivem. "S vlastníky billboardových ploch se snažíme domluvit, aby nesli náklady na odstranění," uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Související obsah

Majitelé billboardů mohou dostat až 300 tisíc korun pokutu. Co je to ale proti tomu, když se za dobře umístěnou reklamu platí i 100 tisíc korun měsíčně. Jedna z mála pokut padla na pardubickém magistrátu. Bylo to 100 tisíc korun.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události