Operace

Poprvé v ČR: Lékaři vyrobili část lebky z kovu na 3D tiskárně!

Tým lékařů v Ústí nad Labem jako vůbec první v republice provedl unikátní operaci, při níž pacientovi chybějící část lebky nahradil speciální kovový implantát. Ten je z titanu a připravený přesně na míru.

Pacientem, na kterém pracovali lékaři z ústecké nemocnice i ze zdejší zdravotnické fakulty, je sedmapadesátiletý muž z Bíliny, který o část lebky přišel před sedmnácti lety kvůli vážnému úrazu.


Lékaři mu totiž tehdy museli velkou část lebky odstranit, aby se o ni nepoškodil otékající mozek. Vyříznutou část lebky lékaři uschovali, takže při modelování titanové náhrady měli nyní usnadněnou práci.


Nynější titanový implantát ovšem není první - během 17 let, které uběhly od původního zranění, se lékaři pokoušely chybějící část lebky nahradit.

Související obsah

 

"V následujících letech jsme se snažili chybějící část lebeční kosti nahradit různými dostupnými materiály. Zkoušeli jsme běžně používané umělé pryskyřice včetně antibiotiky napuštěných materiálů. Zkoušeli jsme také jiné umělé materiály, nicméně všechny minulé operace skončily odmítnutím implantátů s nutností jejich následovného vyjmutí," popsal vedoucí operačního týmu, neurochirurg Petr Vachata.


A dodal, že život bez velké části lebky není žádná legrace. Mozek se může poranit při sebemenším nárazu a tkáň je také mnohem více vystavena změnám atmosferického tlaku. Pacienta proto často trápily bolesti hlavy.

"Unikátnost operace nebyla v použití implantátu zhotoveného na míru, ale v použitém materiálu. Náhrady lebeční kosti vytvořené na míru pomocí technologie 3D tisku jsou dnes již běžnou rutinou. Implantáty se zhotovují na základě dat získaných z pacientova CT vyšetření, kdy se chybějící část lebky virtuálně zrekonstruuje na základě zrcadlového obrazu zdravé strany," vysvětlil Vachata.


Muž z Bíliny je tak prvním v ČR, jehož lebeční kost nahradili lékaři titanem. Tento kov se pro náhrady velmi dobře hodí, protože je lehký a zároveň pevný. A tělo ho dobře snáší.

Související obsah

 

"Operace proběhla bez komplikací a trvala necelou hodinu. Vlastní implantát byl k okrajům lebeční kosti pevně po obvodu připevněn titanovými šroubky. Po operaci se neobjevily žádné komplikace a pacient byl propuštěn do domácího ošetřování," uzavřel Vachata s tím, že zatím vše nasvědčuje tomu, že titanový implantát se uchytil a pacientovi zůstane.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz