Prach

Na Česko se kromě bouřek valí i písek ze Sahary! Pocítíte to brzy

Na Česko se kromě bouřek valí i písek ze Sahary! Pocítíte to brzy
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Kromě vysokých teplot a bouřek se na Českou republiku brzy snese i písek ze Sahary. Jemný prach mohou v následujících dnech zpozorovat hlavně lidé na jihu a západě Čech - a to zejména na autech. Podle meteorologů jde o jev, se kterým se potýkáme tak dvakrát do roka.

V České republice se podle všeho znovu objeví písek ze Sahary, který dokáže pořádně zaneřádit kapoty aut. "Do střední Evropy proudí velmi teplý vzduch ze Sahary, kde se teplota pohybuje až na 50 °C, jižní proudění zesiluje a není vyloučeno, že se sem dostane zvířený písek," potvrdila informaci meteoroložka Dagmar Honsová.

Prach by měl zasáhnout hlavně jih a západ Čech, z větší části ho ale vymyje déšť. "V Česku se s pískem v ovzduší setkáváme tak jednou, maximálně dvakrát do roka – buď se sem dostává ze Sahary, nebo z Ukrajiny,” prohlásila už dříve Honsová.

Před částicemi prachu varují i na Slovensku, podle tamních meteorologů nepůjde o krátkodobou záležitost a množství nebude zanedbatelné.

"S vysokou pravděpodobností se bude prach nad Slovenskem nacházet i v následujících dnech. Netřeba být proto překvapení, když se po přeháňce či bouřce objeví zašpiněné předměty (např. auta)," varuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Související obsah

Pokud chcete zbavit váš vůz poprašku v myčce aut, buďte pozorní v tom, jaký program vybíráte. Můžete si poškodit lak na vašem autě. Užitečné rady a další informace o prachu najdete zde.

Česko už písek ze Sahary zasypal několikrát. Toto jsou fotografie čtenářů:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ÚŽASNÝ TIP: Trápí vás v létě tření stehen o sebe? Vyřeší to jedna věc, kterou máte doma a stojí pár korun!

TRAGÉDIE: Do patnáctiletého chlapce uhodil blesk. Mohla za to činnost, na kterou může doplatit každý!

Letní bouřky ohrožují srdce

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Krátká zpráva

První případ omikronu hlásí i Spojené státy

USA jsou další zemí, kde byla potvrzena nákaza novou mutací koronaviru omikron. Nakaženým je plně očkovaný cestovatel, který se do Kalifornie vrátil z Jižní Afriky.

Píše se na Deník.cz