Domácí

Proměna centra Prahy: Masaryčka dostane unikátní zastřešení!

Proměna centra Prahy: Masaryčka dostane unikátní zastřešení!
Zdroj: SUDOP PRAHA/Jakub Cigler Architekti

Připravovaná modernizace pražského Masarykova nádraží zaznamenává další posun. Správa železniční dopravní cesty představila novou podobu projektu, který zahrnuje nový vestibul ve formě zastřešení.

Zdá se tak, že se definitivně upouští od varianty podchodu, který by byl pravděpodobně mnohem dražší. "Oproti původnímu zadání s výstavbou podchodu pod železniční stanicí bude součástí projektované stavby vybudování nového vestibulu ve formě zastřešení nad jednotlivými nástupišti propojující prostor ulic Na Florenci, Hybernské a Opletalovy s jednotlivými nástupišti Masarykova nádraží a současně také pěší propojení ulic Hybernské a Opletalovy s ulicí Na Florenci," přibližuje generální ředitel SŽDC Pavel Surý.

Návrh, jak by nově Masarykovo nádraží mohlo vypadat, vypracovali společnosti SUDOP PRAHA a Jakub Cigler Architekti. Kromě přístupu k vlakům bude zastřešení sloužit i pro kolem procházející chodce, kteří si tak jednoduše zkrátí cestu mezi Opletalovou a Hybernskou ulicí a ulicí Na Florenci.

Pěší trasy budou dle SŽDC projektovány tak, aby nedocházelo ke kolizi procházejících s čekajícími cestujícími. SŽDC mimo jiné také vyzdvihuje dostatek zeleně, kterým by mělo zastřešení oplývat. Celkové náklady na modernizaci stanice se pohybují okolo 1,66 miliardy korun.

Související obsah

Území kolem Masarykova nádraží čekají v příštích letech velké změny. Jedná se o jedinečnou rozvojovou lokalitu v centru Prahy, navíc díky nádraží také s dobrým spojením se Středočeským krajem, odkud do Prahy dennodenně dojíždí desetitisíce lidí za prací. Pozemky obklopující "Masaryčku", jak nádraží Pražané říkají, by měly v nejbližších letech zaplnit moderní kancelářské budovy, plánuje je tam vystavět společnost Penta. Nejdříve ale na místě musejí proběhnout rozsáhlé archeologické průzkumy.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz