Nepokoje

Dav aktivistů strhl sochu vojáka Konfederace! Protesty pokračují

Rasové nepokoje v americkém městě Charlottesville mají dohru na více místech Spojených států. V Severní Karolíně dav levicových aktivistů strhl sochu konfederačního vojáka. V New Yorku zase lidé protestovali proti politice prezidenta Donalda Trumpa, který po několika dnech odsoudil počínání bělošských extremistů.

"Pryč s Trumpem, KKK a fašismem z USA!" křičí dav v Durhamu. Žena za mohutného skandování vylézá po žebříku a soše kolem krku přehazuje smyčku. Lidé pod ní tahají za provaz a konfederační voják se během několika vteřin poroučí k zemi. Někteří z rozlíceného davu na sochu ještě plivnou a jiní do ní neváhají kopnout.

Jedni v monumentech vidí součást americké historie, jiní je považují za smutnou připomínku otroctví a nerovnosti ras. I proto v posledních letech v zemi sílí tlak na jejich odstranění.

"Je rozdíl mezi učením se o historii a jejím velebením. Není dobré mít pomníky lidí, kteří prodávali lidské bytosti jako majetek," vysvětluje svůj názor odpůrkyně soch Sarah Holtonová.

A po dvou dnech se přání veřejnosti podvolil také šéf Bílého domu Donald Trump. V novém projevu tvrdě odsoudil bělošské extremisty, kteří vlnu násilností rozpoutali.

 

Související obsah

"Rasismus je odporný. Ti, kdo páchají násilí jeho jménem, jsou kriminálníci a zločinci. A to včetně Ku-klux-klanu, neonacistů a bělošských extremistů," prohlásil Trump.

Durham v Severní Karolíně ale není jediným místem, které ovládly rozlícené davy. Ani poslední Trumpův projev neodvrátil protesty tisíců lidí, kteří nesouhlasí s jeho politikou. Demonstraci uspořádali před Trumpovým mrakodrapem v New Yorku.

Kristina Tůmová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz