Minipivovar

Minipivovary lidi táhnou! Ukážeme vám ten, kde se točily Postřižiny

Češi berou malé pivovary útokem a jejich obliba stále roste. Tři turisté z deseti dokonce minipivovary vyhledávají jako svou cílovou destinaci. Testování regionálních piv se tak začíná stávat zajímavou turistickou atrakcí. Informuje o tom Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR).

Už dávno neplatí, že Češi se během svých dovolených staví na pivo maximálně v hospodě. Mezi lidmi jsou stále populárnější lokální pivovary nebo hospody s vlastní značkou piva. A mnozí neváhají prožít svou dovolenou putováním po těchto místech.

Hlavním důvodem, proč lidé minipivovary vyhledávají, je, že je to zkrátka baví. Třetina očekává specifickou a originální chuť piva a 30 % procent návštěvníků chce podporovat lokální podnikatele, kteří pivo produkují. A neváhají si za regionální pivo připlatit. Vyplývá to z výzkumu agentury Ipsos.

Podle rychlé analýzy AMSP ČR existuje v současnosti 370 minipivovarů. Velké pivovary, kterých je 45, však zcela dominují v celkové produkci piva, a to s celkovým podílem 98 %. Přesto je zájem o investování do minipivovarů mimořádný, jen za poslední kalendářní rok vznikla padesátka nových malých pivovarů a nic nenasvědčuje tomu, že by boom ustával.

Související obsah

"Právě minipivovary se zasloužily o renesanci českého piva a pivovarnictví tím, že znovu nabídly zákazníkovi chuťovou a druhovou rozmanitost a začaly znovu velice trpělivě vychovávat českého a pak i zahraničního konzumenta piva. Jsou to malé pivovary, které pivu dávají znovu příběhy, jež jsme dlouhá léta znali jen z Hrabalova románu. A to je podstata tohoto boomu, že každý tento pivovar nabízí pivo s příběhem, svým, osobitým a originálním. Takže vidím budoucnost malých pivovarů velice dobře," myslí si Radovan Koudelka, člen prezidia Českomoravského svazu minipivovarů.

A právě pivovar Dalešice, kde se Hrabalovy Postřižiny natáčely, navštívil i moderátor Snídaně s Novou Aleš Lehký. Podívejte se na video!

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Minipivovar

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz