Minipivovar

Minipivovary lidi táhnou! Ukážeme vám ten, kde se točily Postřižiny

Češi berou malé pivovary útokem a jejich obliba stále roste. Tři turisté z deseti dokonce minipivovary vyhledávají jako svou cílovou destinaci. Testování regionálních piv se tak začíná stávat zajímavou turistickou atrakcí. Informuje o tom Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR).

Už dávno neplatí, že Češi se během svých dovolených staví na pivo maximálně v hospodě. Mezi lidmi jsou stále populárnější lokální pivovary nebo hospody s vlastní značkou piva. A mnozí neváhají prožít svou dovolenou putováním po těchto místech.

Hlavním důvodem, proč lidé minipivovary vyhledávají, je, že je to zkrátka baví. Třetina očekává specifickou a originální chuť piva a 30 % procent návštěvníků chce podporovat lokální podnikatele, kteří pivo produkují. A neváhají si za regionální pivo připlatit. Vyplývá to z výzkumu agentury Ipsos.

Podle rychlé analýzy AMSP ČR existuje v současnosti 370 minipivovarů. Velké pivovary, kterých je 45, však zcela dominují v celkové produkci piva, a to s celkovým podílem 98 %. Přesto je zájem o investování do minipivovarů mimořádný, jen za poslední kalendářní rok vznikla padesátka nových malých pivovarů a nic nenasvědčuje tomu, že by boom ustával.

Související obsah

"Právě minipivovary se zasloužily o renesanci českého piva a pivovarnictví tím, že znovu nabídly zákazníkovi chuťovou a druhovou rozmanitost a začaly znovu velice trpělivě vychovávat českého a pak i zahraničního konzumenta piva. Jsou to malé pivovary, které pivu dávají znovu příběhy, jež jsme dlouhá léta znali jen z Hrabalova románu. A to je podstata tohoto boomu, že každý tento pivovar nabízí pivo s příběhem, svým, osobitým a originálním. Takže vidím budoucnost malých pivovarů velice dobře," myslí si Radovan Koudelka, člen prezidia Českomoravského svazu minipivovarů.

A právě pivovar Dalešice, kde se Hrabalovy Postřižiny natáčely, navštívil i moderátor Snídaně s Novou Aleš Lehký. Podívejte se na video!

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Minipivovar

Důležité Události

Píše se na Deník.cz