Naše Česko

Minipivovary pandemie zdrtila. Musely změnit přístup, aby přežily!

Minipivovary a malé pivovary počítají koronavirové ztráty. Velká část z nich musela změnit přístup k prodeji piva a některé dokonce musely zavřít. Další starosti přidělávají pivovarníkům zrušené hudební festivaly a výkyvy počasí.

Před krizí byla prý hlavní část příjmu malých pivovarů z prodeje sudového piva. S příchodem pandemie se vše změnilo. "V rámci koronakrize 90 až 95 procent šlo v lahvích. A pouze pět procent v sudech. Takže jsme museli zásadně přetransformovat výrobu ze sudů na lahve," popisuje ředitel Jarošovského pivovaru Miroslav Harašta.

Mnoho malých a minipivovarů přežilo jen díky zákazníkům, kteří si pro pivo došli. Nebo si nápoj nechali přivézt. Řada pivovarů nabízí tyto služby i nadále.

"Místo toho, abychom dodávali do hospod, které byly zavřené, tak jsme našli cestu ke spotřebitelům pomocí rozvozů. Mělo to poměrně solidní úspěch, který nadále pokračuje, byť všechny hospody už jsou otevřené," říká sládek minipivovaru Kosíř David Kapsia.

Související obsah

"Většina hospodských sice v červnu znovu otevřela, ale o tom, jestli přežijí, budou rozhodovat následující týdny," varuje Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Jenže přišel další šok. Méně piva se prodává na turistických místech jako je Praha nebo Karlovy Vary. Propad tržeb hlásí také ti, kteří pivo dodávali na festivaly a různé kulturní akce.

"Padly různé velké vícedenní festivaly, kde ta výtoč byla větší. Takže tam to jde poznat," vypočítává sládek Podřevnického pivovaru Michal Navrátil.

"Do letoška jsme rostli každý rok a letos nám chybí dva měsíce z šestiměsíční sezóny. Takže odhadujeme přes dvacet procent ztráty," sčítá škody sládek a spolumajitel pivovaru Chomout Jiří Omelka.

Související obsah

Jedním z pivovarů, na který silně dolehlo snížení prodejů piva v první půlce roku, je třeba pivovar v Uherském Brodě. Vařit pivo tu přestali minulý měsíc.

Propojit ty, kteří chtějí pomoci tuzemské ekonomice, se snaží i iniciativa televize Nova Nastartujme Česko. Přináší přehledy i tipy, jak může pomoci každý z nás. Informace i přehled aplikací najdete na TN.cz.

pez, Petr Bača, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz