Princezna Diana

Svět si připomíná smrt lady Diany! 10 věcí, které jste o ní nevěděli

Celý svět si na konci srpna připomíná smutné výročí. Přesně před dvaceti lety zemřela princezna Diana - jen pár hodin po nehodě v pařížském tunelu, kterou nepřežil řidič auta ani Dianin přítel Dodi Fayed. Přečtěte si seznam věcí, které jste o milované princezně zřejmě nevěděli.

Auto s princeznou Dianou ujíždělo v noci na 31. srpna 1997 bulvárním novinářům. Kromě ní a řidiče seděl v mercedesu ještě Dianin přítel Dodi al-Fayed a bodyguard Trevor Rees-Jones. Henri Paul za volantem stále zrychloval a když vjel do pařížského tunelu, ostrá jízda se mu vymstila.

Mercedes naboural do zdi tunelu, odrazil se a čelně narazil do pilíře, podpírajícího střechu. Řidič i al-Fayed byli na místě mrtví, Diana dýchala a byla při vědomí. Zemřela však po převozu do nemocnice, kde lékaři zjistili rozsáhlá vnitřní zranění. Více čtěte zde.

I přesto je Diana v Británii dodnes oblíbenější, než její exmanžel Charles. Smutné výročí její smrti si právě dnes připomínají miliony lidí po celém světě. Přečtěte si deset věcí, které jste o "princezně lidu" zřejmě nevěděli:

1. Chtěla být baletkou, ale byla příliš vysoká

Už jako holčička navštěvovala kurzy a toužila se stát baletkou. V pubertě ale vyrostla až na 178 centimetrů, a tak byla na balerínu příliš vysoká. Balet byl ale její vášní i v dospělosti, často chodila na představení a podporovala Královský balet v Londýně.

Související obsah

2. Před svatbou měla mnoho zaměstnání

Diana nebyla zrovna poslušná studentka a na dívčí škole v Kentu nesplnila zkoušky. Poté se přestěhovala do Švýcarska, kde navštěvovala Institut Alpin Videmanette, ani tuto školu ale nedokončila. Po návratu do Londýna proto vystřídala několik zaměstnání - pracovala jako uklízečka, chůva i vychovatelka ve školce.


3. S Charlesem nejdříve chodila její sestra

O šest let starší Sarah chodila s princem Charlesem jako první. V 70. letech prožili krátký románek, ten ale skončil poté, co Sarah prohlásila, že si Charlese nevezme - ať bude král, nebo popelář. V roce 1980 ale seznámila prince se svou sestrou Dianou a považovala se za "amorka".


Více věcí, které jste o Dianě nevěděli, se dočtete na další straně:

4. Byli s Charlesem příbuzní

Jejich vztah by se dal jen těžko považovat za incest, přesto byli Diana a Charles příbuzní - ostatně jako téměř všechny britské rodiny. Diana byla Charlesova sestřenice ze šestnáctého kolene, spojoval je král Jindřich VII.

5. Odmítla Charlesovi slíbit poslušnost

Ve svatebním slibu odmítla pronést slovo "obey", které znamená poslušnost ale i jakési podřízení se manželi. Při církevním obřadu v Británii je zvykem slíbit si oddanost "v dobrém i zlém, v bohatství i chudobě, v nemoci i ve zdraví, budu tě milovat, hýčkat a poslouchat, dokud nás smrt nerozdělí".


Související obsah

6. Její svatební šaty trhly rekord

V té době to byly nejkrásnější šaty na světě a podobné chtěla mít snad každá nevěsta. Nebyly však rekordní svou popularitou, ale něčím jiným - s vlečkou byly nejdelší na světě. Měřily celých 25 stop, což je víc než 7,5 metru. Více o tajemství Dianiných šatů čtěte zde.

7. Ráda jedla se služebnictvem v kuchyni

Bylo to proti královskému protokolu, ale to Dianě nevadilo. Ráda jedla v kuchyni se služebnictvem, případně jen tak u kuchyňského pultu. Ráda si také povídala s šéfkuchařem Darrenem McGradym, kterému často sama uvařila kávu. To bylo přitom pro členku královské rodiny naprosto nepřípustné.

Znáte tajemství Dianina prstenu? Další zajímavosti najdete na poslední straně:

8. Pokusila se o sebevraždu

Na jedné z utajovaných nahrávek Diana přiznala, že trpěla bulimií, kterou údajně vyvolal Charles svými poznámkami. Měla také deprese a dokonce se pokusila o sebevraždu. "Chtěla jsem si přeřezat žíly," šokovala princezna. Více najdete zde.

Související obsah

9. Stěžovala si na nedostatek sexu

Svůj svatební den nazvala "nejhorším na světě" a od té doby se její sexuální život nezlepšil. Na nahrávkách tvrdila, že Charles intimní styk příliš nevyžadoval - přišel prý jednou za tři týdny. "I tak byl náš sex hodně zvláštní," přiznala Diana. Na konci vztahu neměli sex celé měsíce až roky.


10. Její prsten má teď vévodkyně Kate

Diana objevila safírový prsten v obchodě šperkařské firmy Garrard. Porušila tak všechny tradice královské rodiny - vybrala si zásnubní prsten sama, navíc nebyl s diamantem. Kontroverzním šperkem pak princ William požádal o ruku Kate Middleton, která ho nosí dodnes.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz