Domácí

Integrace Kladenska do pražské MHD se nedařila. Nevyjelo 84 spojů!

Integrace Kladenska do pražské MHD se nedařila. Nevyjelo 84 spojů!
Zdroj: Profimedia

Systém Pražské hromadné dopravy se rozšířil do oblasti Kladenska. Spojení vyvolalo rozporuplné reakce, někteří si myslí, že je výhodné, jiní stojí proti němu. Už se objevily první problémy, kladenský dopravce totiž neodjel celou řadu spojů. Důvodem má být nedostatek řidičů. Spoustu naštvaných lidí muselo čekat na náhradní spoje.

"Bojkot dopravce ČSAD MHD Kladno nebo nedostatek řidičů? Kladenský dopravce nevypravuje autobusy a odříká spoje," varoval na Twitteru Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID).

Velkým problémem pro lidi bylo nevypravování nočních spojů, týkalo se to zejména těch posledních, které nemají alternativu. A ani 1. září nebylo výjimkou, naštvaní cestující, pro které měla být integrace usnadněním, tak museli čekat mnohem déle, než je obvyklé.

"Již třetí den po sobě prostě nejel bus v 18:08 ze zastávky U Kauflandu linka 603. Dokážu pochopit technické závady na busu, ale abych každý den cestou z práce čekala 25 minut na autobus a od vaší řidičky se dozvěděla, že zkrátka a jednoduše nemáte lidi?" stěžuje si naštvaná Iveta V. na sociálních sítích.

"Kladensko zažívá kolaps autobusové dopravy. Na vině je podle vedení Středočeského kraje dopravce ČSAD MHD Kladno, který dnes 1. září 2017 nevypravil na Kladensku 84 spojů. Tím společnost hrubě porušila smlouvu se Středočeským krajem, který vůči dopravci uplatní sankce," uvádí se na Facebooku Středočeského kraje.

Hejtmanka kraje Jaroslava Pokorná vyzvala společnost k nápravě, aby v pondělí, kdy začíná školní rok, vyjely nasmlouvané autobusy a dopravily žáky do školy. Středočeský kraj se obyvatelům za komplikace omluvil.

I přes komplikace ale ROPID a organizace Integrovaná doprava středočeského kraje (IDSK) změny zatím chválí a snaží se, aby si lidé na změny rychle zvykli.

„V klíčových přestupních bodech pomáhají cestujícím lépe se v novém systému zorientovat informátoři organizací ROPID a IDSK, společným úsilím se daří postupně zrychlovat odbavení při nástupu do autobusů a tím i snižovat zpoždění spojů. Cestujícím jsme již rozdali desetitisíce jízdních řádů a dalších informačních letáků a zodpověděli stovky dotazů jak přímo na místě, tak i přes telefonickou infolinku nebo sociální sítě,“ uvádí ředitel ROPID Petr Tomčík.

Související obsah

Situace s nevypravováním spojů se dotkla mnoha cestujících, všichni tak doufají v brzkou nápravu. „Ostatní dopravci na Kladensku své vozy na integrované linky vypravují. Věřím tedy, že situaci vyřeší ku prospěchu cestujících i dopravce ČSAD MHD Kladno,“ doplňuje radní Středočeského kraje pro oblast dopravy František Petrtýl.

Kladenský dopravce byl přitom podle dřívějšího vyjádření připraven. Na jejich internetových stránkách se objevil kompletní seznam změn i relativně podrobný seznam často kladených otázek. I přes to nezačala integrace šťastně. "Tento přístup značně poškozuje důvěru veřejnosti k hromadné dopravě," uvádí ve stanovisku Sdružení přátel veřejné hromadné dopravy.
 

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz